SHD Komes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
SHD Komes
SHD Komes Most vyrez.jpg
Poloha
Stát Česko
Město Most
Ulice Moskevská
Zeměpisné souřadnice
Technické parametry
Výška střechy 96 m
Počet podlaží 23
Základní informace
Architekt Václav Krejčí, Jiří Fojt, Míťa Hejduk
Využití kanceláře
Výstavba 19701984
Výškový rekord
Nejvyšší budova Česka
19701977
Nástupce City Empiria
Odkazy
Adresa Moskevská 14

SHD Komes je název výškové budovy v centru města Mostu u křižovatky ulic Moskevská a Budovatelů (adresa Moskevská 14/1). Se svou stavební výškou 96 metrů je nejvyšší budovou v Ústeckém kraji a čtvrtá nejvyšší v ČR (nepočítaje kostelní věže). Budova je zařazena do databáze mrakodrapů American Skycraper.[1]

Výstavba včetně přípravných prací probíhala v letech 19701984. Budova byla postavena pro generální ředitelství Severočeských hnědouhelných dolů (SHD), které řídilo celý severočeský hnědouhelný revír. V roce 1984, kdy byla stavba zprovozněna, se jednalo o nejvyšší budovu v tehdejším Československu - s výjimkou věží katedrály sv. Víta v Praze (102 m), (katedrály sv. Bartoloměje v Plzni (102 m) a katedrály sv. Václava v Olomouci (101 m). Do té doby bylo v Ústeckém kraji nejvyšší budovou správní centrum Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem (43 m) postavené roku 1930. Když byly v Praze dokončeny mrakodrapy City Tower (109 m) a City Empiria (104 m), ocitl se SHD Komes na třetím místě administrativních staveb.

Budovu ředitelství SHD projektovali architekti Václav Krejčí, Jiří Fojt a Míťa Hejduk. Má 23 nadzemních podlaží, stavební výšku 96 metrů, nejvyšší bod je ve výšce 100 metrů. Jedná se o ocelovou konstrukci s betonovými podlahami.

Současným vlastníkem budovy je SD - KOMES, a.s., dceřiná společnost Severočeských dolů a.s., která zde pronajímá administrativní prostory.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SHD Komes v databázi

Současným vlastníkem je firma SaS Energo, s.r.o.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Václav Krejčí, Most. Zánik historického města - výstavba nového města, Most 2008, ISBN 978-80-254-3157-3
  • Tomáš Vrba, Mostecká budova SHD Komes je třetí nejvyšší mrakodrap v ČR, Hornické listy, XVII. ročník, únor 2009, s. 12 (ve formátu pdf)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]