SaS group Tower

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z SHD Komes)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
SaS group Tower
SHD Komes Most vyrez.jpg
Poloha
Stát Česko
Město Most
Ulice Moskevská a Bělehradská
Zeměpisné souřadnice
Technické parametry
Výška antény 110 m[1]
Výška střechy 96 m
Počet podlaží 23
Základní informace
Architekt Václav Krejčí, Jiří Fojt, Míťa Hejduk
Využití kanceláře
Konstrukce ocel s železobetonovými podlahami
Výstavba 19701984
Výškový rekord
Nejvyšší budova Česka
19701977
Nástupce City Empiria
Odkazy
Adresa Moskevská 14
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons

SaS group Tower (původně SHD Komes) je název výškové budovy v centru města Mostu u křižovatky ulic Moskevská a Budovatelů (adresa Moskevská 14/1). Se svou stavební výškou 96 metrů je nejvyšší budovou v Ústeckém kraji a pátou nejvyšší v ČR (nepočítaje kostelní věže, 2017). Vlastníkem budovy je SaS Energo, s.r.o., která zde pronajímá administrativní prostory, nebytové prostory a sklady.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba včetně přípravných prací probíhala v letech 19701984. Budova byla postavena pro generální ředitelství Severočeských hnědouhelných dolů (SHD), které řídilo celý severočeský hnědouhelný revír. V roce 1984, kdy byla stavba zprovozněna, se jednalo o nejvyšší budovu v tehdejším Československu – s výjimkou věží katedrály sv. Bartoloměje v Plzni (102 m) a katedrály sv. Václava v Olomouci (101 m). Do té doby bylo v Ústeckém kraji nejvyšší budovou správní centrum Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem (43 m) postavené roku 1930. Když byly v Praze dokončeny mrakodrapy City Tower (109 m) a City Empiria (104 m), ocitl se SHD Komes na třetím místě administrativních staveb.

Od května 2019 budova dostala nový název SaS group Tower, odvíjí se od jejího vlastníka SaS Energo, jež budovu vlastní od roku 2012.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Budovu ředitelství SHD projektovali architekti Václav Krejčí, Jiří Fojt a Míťa Hejduk. Má 23 nadzemních podlaží, stavební výšku 96 metrů, nejvyšší bod je ve výšce 100 metrů. Jedná se o ocelovou konstrukci s betonovými podlahami. Budova měla význam Severočeské hnědouhelné doly.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mrakodrapy České republiky
  2. WWW.AWEBSYS.CZ, A-WebSys, spol. s r.o.,. SD - KOMES a.s. - Most - ABC Českého Hospodářství. www.abc.cz [online]. [cit. 2018-01-26]. Dostupné online. (česky) 
  3. VOKURKA, Martin. Na střeše páté nejvyšší budovy v ČR se slavilo. Mostecká věž má nové jméno. Chomutovský deník. 2019-05-18. Dostupné online [cit. 2019-05-18]. (česky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Tomáš Vrba, Mostecká budova SHD Komes je třetí nejvyšší mrakodrap v ČR, Hornické listy, XVII. ročník, únor 2009, s. 12 (ve formátu pdf)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]