SHD Komes

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
SHD Komes
SHD Komes Most vyrez.jpg
Poloha
Stát Česko
Město Most
Ulice Moskevská
Zeměpisné souřadnice
Technické parametry
Výška střechy 96 m
Počet podlaží 23
Základní informace
Architekt Václav Krejčí, Jiří Fojt, Míťa Hejduk
Využití kanceláře
Výstavba 19701984
Odkazy
Adresa Moskevská 14

SHD Komes je název výškové budovy v centru města Mostu u křižovatky ulic Moskevská a Budovatelů (adresa Moskevská 14/1). Se svou stavební výškou 96 metrů je nejvyšší budovou v Ústeckém kraji a čtvrtá nejvyšší v ČR (nepočítaje kostelní věže). Budova je zařazena do databáze mrakodrapů American Skycraper.[1]

Výstavba včetně přípravných prací probíhala v letech 19701984. Budova byla postavena pro generální ředitelství Severočeských hnědouhelných dolů (SHD), které řídilo celý severočeský hnědouhelný revír. V roce 1984, kdy byla stavba zprovozněna, se jednalo o nejvyšší budovu v tehdejším Československu - s výjimkou věží katedrály sv. Víta v Praze (102 m), (katedrály sv. Bartoloměje v Plzni (102 m) a katedrály sv. Václava v Olomouci (101 m). Do té doby bylo v Ústeckém kraji nejvyšší budovou správní centrum Spolku pro chemickou a hutní výrobu v Ústí nad Labem (43 m) postavené roku 1930. Když byly v Praze dokončeny mrakodrapy City Tower (109 m) a City Empiria (104 m), ocitl se SHD Komes na třetím místě administrativních staveb.

Budovu ředitelství SHD projektovali architekti Václav Krejčí, Jiří Fojt a Míťa Hejduk. Má 23 nadzemních podlaží, stavební výšku 96 metrů, nejvyšší bod je ve výšce 100 metrů. Jedná se o ocelovou konstrukci s betonovými podlahami.

Současným vlastníkem budovy je SD - KOMES, a.s., dceřiná společnost Severočeských dolů a.s., která zde pronajímá administrativní prostory.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SHD Komes v databázi

Současným vlastníkem je firma SaS Energo, s.r.o.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Václav Krejčí, Most. Zánik historického města - výstavba nového města, Most 2008, ISBN 978-80-254-3157-3
  • Tomáš Vrba, Mostecká budova SHD Komes je třetí nejvyšší mrakodrap v ČR, Hornické listy, XVII. ročník, únor 2009, s. 12 (ve formátu pdf)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]