Sánský kanál

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sánský kanál
Sánský kanál na soutoku s Mrlinou
Sánský kanál na soutoku s Mrlinou
Základní informace
Délka toku15,78 km
SvětadílEvropa
Pramen
Ústí
Protéká
ČeskoČesko Česko (Středočeský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Mrlina
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sánský kanál, dříve Lánská strouha, je patnáct kilometrů dlouhý vodní kanál v nymburském okrese spojující Cidlinu s Mrlinou.

Kanál byl dříve sjížděn vodáky, v současnosti je považován za vodácky nepříliš zajímavý a sjízdný jen pracně kvůli umělým i přírodním překážkám v korytě.[1][2]

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Od Cidliny se Sánský kanál odděluje mezi Libněvsí a Sány, vzápětí kříží železniční trať Velký Osek - Choceň a protéká středem Opolánek. Pokračuje západním směrem severně od Opolan, kde se mírně stáčí k severu, aby ze severovýchodu minul Odřepsy. Dále teče skrz Pátek, po severním okraji Křečkova a jižně od Budiměřic se vlévá do Mrliny.

Stručně lze charakterizovat polohu kanálu tak, že teče rovnoběžně s Labem zhruba ve vzdálenosti tří kilometrů na severovýchod.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kanál byl zřízen za přispění Jiřího z Poděbrad coby přívod vody do zdejších rybníků,[3] mimo jiné do Blata, kdysi s rozlohou přes devět set hektarů největšího rybníka v Čechách, který jako takový zmiňuje i Bohuslav Balbín, ovšem současně s kritikou chuti masa zdejších ryb.[4]

Tento hospodářský význam kanál ztratil, když se v devatenáctém století místo chovu ryb začal v oblasti chovat dobytek a pěstovat cukrová řepa a rybníky byly vysoušeny.

Původní trasa kanálu (změněna v třicátých letech dvacátého století[3]) vedla od Křečkova do Labe, do nějž se Sánský kanál vléval poblíž Kovanic.

Mlýny[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TUREK, Kuba. Sánský kanál, plavba na sedm hodin. www.horydoly.cz [online]. 2010-4-16 [cit. 2011-9-27]. Dostupné online. 
  2. Sánský kanál [online]. raft.cz [cit. 2011-09-27]. Dostupné online. 
  3. a b CYRUS, Václav. Zaniklé rybníky v našem okolí. Zpravodaj obecního úřadu Budiměřice. 2008, čís. 1+2. Dostupné online. [nedostupný zdroj]
  4. MALENÍNSKÁ, Jitka. Největší rybník byl u Pátku. MF Dnes [online]. 2001-05-31 [cit. 2011-9-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-12-30. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]