Rytmus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Rytmus (latinsky rythmos, řecky ρυθμός) je pravidelné střídání, či opakování zvuku nebo částí nějakého děje (pracovní fáze spalovacího motoru). Příroda má také své přirozené rytmy v podobě střídání dne a noci, střídání ročních období, ve vesmíru i pravidelných periodických pohybech většiny nebeských těles apod. Od těchto přírodních rytmů pak bývají v běžné praxi odvozeny mnohé další periodické děje a procesy společenské povahy. Termín rytmus se používá v těchto oborech:

Jazyk a literatura
  • rytmus (literatura): střídání krátkých a dlouhých, nebo přízvučných a nepřízvučných slabik podle daných pravidel, realizace schématu, tj. záměrné opakování určitých zvukových prvků ve verši.
    • Slovo rytmy se řídce užívá také jako přímé označení pro verše.
  • rytmus (lingvistika): pravidelné uspořádání zvukových prvků, přízvuků, dlouhých slabik a podobně. Tedy i lidská řeč má svůj pravidelný přirozený rytmus.
Biologie
Hudba
Ekonomika
  • Pracovní rytmus je rozdělení práce na určité dílčí celky či etapy,které mají vymezit délky trvání.Rozlišuje se rytmus práce a osobní rytmus pracovníka.Pokud nedojde k synchronizaci těchto dvou rytmů,snižuje se pracovní výkonnost.
Kultura a společnost

Související články[editovat | editovat zdroj]