Přeskočit na obsah

Ruzyňský toleranční hřbitov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ruzyňský toleranční hřbitov
Toleranční hřbitov v Ruzyni
Toleranční hřbitov v Ruzyni
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
ObecRuzyně
AdresaPraha 6-Ruzyně
Zeměpisné souřadnice
Map
Odkazy
Kód památky40539/1-1521 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ruzyňský toleranční hřbitov se nachází v Praze v městské čtvrti Ruzyně, v Huberově ulici. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1][2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jde o hřbitov evangelický, jeden z mnoha evangelických hřbitovů založených po roce 1784 po vyhlášení tzv. tolerančního patentu Josefem II. a jeden ze dvou na území Prahy.[3] V revolučním roce 1848 zde uctili památku bojovníků padlých v Bitvě na Bílé hoře pražští studenti,[4][1] kteří byli nuceni kvůli policii přehodnotit svůj původní záměr vykonat tento akt na jediném (a ilegálním) pietním místě zvaným Světluška, jež se nacházela nedaleko u zdi obory Hvězda.[5]

Poslední pohřeb se zde konal roku 1945. V roce 2000 byla obnovena zeď kolem hřbitova. Hřbitov byl dlouho veřejnosti volně přístupný,[3] ale v roce 2022 se už zamykal.

Někdy je uváděn jako nejmenší hřbitov v Praze. Avšak nejmenším je Benický hřbitov. Druhý evangelický hřbitov se nachází ve Strašnicích.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Toleranční hřbitov - Památkový Katalog. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2022-11-13]. Dostupné online. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav. Identifikátor záznamu 152612 : hřbitov toleranční. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. a b Ruzyňský toleranční hřbitov na hrady.cz. hrady.cz [online]. [cit. 2016-01-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-03-29. 
  4. Ruzyňský toleranční hřbitov na geocaching.com
  5. DVOŘÁK, Otmar; SNĚTIVÝ, Josef Pepson. Utajené hrady a zámky III.: Prahou potřetí po stopách panských sídel, Svazek 3. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. ISBN 978-80-7475-249-0. S. 83–84. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]