Přeskočit na obsah

Rue François-Miron

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rue François-Miron
Umístění
StátFrancieFrancie Francie
MěstoPaříž
Obvod4. obvod
ČtvrťSaint-Gervais
Poloha
Začíná naPlace Saint-Gervais
48°51′21″ s. š., 2°21′15″ v. d.
Končí naRue de Rivoli, Rue de Fourcy
48°51′19″ s. š., 2°21′34″ v. d.
Historie
Denominace1865
Pojmenováno poFrançois Miron
Starší názvyRue du Monceau-Saint-Gervais
Rue du Cimetière-Saint-Gervais
Rue du Pourtour-Saint-Gervais
Rue du Monceau-Saint-Gervais
Další údaje
Délka385 m
Šířka10,40 m (v nejužším místě)
PSČ75004
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rue François-Miron je ulice v Paříži. Nachází se ve 4. obvodu ve čtvrti Marais. Nese jméno Françoise Mirona, který v letech 1604-1609 zastával úřad prévôt des marchands.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Ulice vede od náměstí Place Saint-Gervais a končí na křižovatce s Rue de Rivoli a Rue de Fourcy. Ulice je orientována ze západu na východ, kde na ni navazuje Rue Saint-Antoine.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Rue François-Miron odpovídá staré římské silnici vedoucí z Lutetie do Melodunuma a Agedincuma. Podél cesty se nacházela římská a posléze merovejská nekropole. Cesta se nazývala Rue du Monceau-Saint-Gervais. Část ulice podél kostela Saint-Gervais-Saint-Protais byla od středověku lemována budovami. V 10. století byly na pravém břehu vybudována první městské hradby, které měly v úrovni Rue des Barres bránu. Ta byla stržena koncem 12. století.

Úsek od Place Saint-Gervais ke křižovatce s Rue des Barres je poprvé zmiňován ve 12. století pod jménem Rue du Cimetière-Saint-Gervais, posléze Rue du Pourtour-Saint-Gervais (16. století) a Rue Monceau-Saint-Gervais (do roku 1838). Úsek od Rue des Barres k Rue de Fourcy se od 13. století nazývala Rue Saint-Antoine. Vyhláškou z 31. března 1674 byla Rue du Monceau prodloužena. Ministerským rozhodnutím z 31. července 1797 byla stanovena šířka ulice na 10 metrů. Tato šířka se zvětšila na 26 metrů na základě královské vyhlášky z 4. března 1836. Dne 2. října 1865 byly spojeny Rue Pourtour-Saint-Gervais a část Rue Saint-Antoine a tím vznikla Rue François-Miron.

Dne 12. července 1882 došlo k výbuchu plynu na křižovatce Rue François-Miron a Rue du Pont-Louis-Philippe. Při katastrofě zahynulo devět lidí. 23. března 1918 v 8 hodin vybuchl na ulici granát vystřelený z pařížského děla a usmrtil několik lidí.

Významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rue François-Miron na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]