Roy Acuff

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roy Acuff
Roy Acuff 1950.JPG
Základní informace
Rodné jméno Roy Claxton Acuff
Narození 15. září 1903
Maynardville
Úmrtí 23. listopadu 1992 (ve věku 89 let)
Nashville
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Místo pohřbení Tennessee
Žánry country
Povolání zpěvák, písničkář, hudební skladatel, hudební vydavatel, politik a houslista
Nástroje housle, fiddle a hlas
Vydavatelé Conqueror Records
Columbia Records
Ocenění Cena Grammy za celoživotní dílo (1987)
Národní medaile za umění
Kennedy Center Honors
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roy Acuff, celým jménem Roy Claxton Acuff (15. září 190323. listopadu 1992) byl americký country muzikant a zpěvák, muž, jenž je dodnes považován za jednoho z nejvýraznějších představitelů původní americké country hudby. Mimoto byl také považován za jeden ze symbolů válečné Ameriky v období 2. světové války.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se do mnohačetné rodiny. Otec byl právník a později i farář a soudce na venkově v Tennessee. Občas si zahrál na housle, což se zalíbilo i Royovi. Ale ještě víc se mu líbil baseball a začal hrát i profesionálně. Kvůli zdravotním potížím se sportovní kariérou skončil ve svých 27 letech a rozhodl se věnovat hudbě.

Připojil se ke kočovnické skupině, kde byl zpěvák, muzikant a komediant. Pak se začal prosazovat do místních rozhlasových stanic, založil si skupinu a s ní se propracoval do nashvillské Starobylé nóbl opery ( Grand Ole Opry ).

Proslavil se, mimo jiné také tím, že jeho hudební skupina začala používat zbrusu nový americký lidový nástroj zvaný dobro, který pocházel od amerických přistěhovalců slovenského původu (název tohoto hudebního nástroje pochází od zkratky firmy bratrů Dopěrových Dopiera-Brothers). Jeho doprovodná skupina se jmenovala Crazy Tennesseans (česky třeba: Cvoci z Tennessee), později byla přejmenována na Smoky Mountains Boys (česky asi : Chlapci z Mlžných hor).

Roy byl známý především svým horalským hlasem i horalským country repertoárem, velmi častým námětem jeho písniček se staly vlaky, železnice, železniční tuláci zvaní hoboes apod. Ve 40. letech 20. století v období 2. světové války byl velice populární. V té době patřil mezi nejpopulárnější zpěváky v rámci celé scény americké populární hudby vůbec, jeho popularita byla tehdy plně srovnatelná např. s Frankem Sinatrou. Nejvíce ho prý uznávali američtí vojáci na frontách, kde se také stal jedním ze symbolů amerického válečného úsilí. Roy Acuff výraznou měrou přispěl k proměně původní americké venkovské country hudby v současný hudební styl, zasloužil se spolu s několik dalšími interprety také o to, že se právě z města Nashville v Tennessee stalo historicky nejdůležitější centrum americké country hudby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]