Rothschildův bulvár

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rothschildův bulvár
Rothschildův bulvár
Rothschildův bulvár
Umístění
Město Tel Aviv
Poloha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rothschildův bulvár (hebrejsky: שְׂדֵרוֹ‏ת רוטשילד, Sderot Rothschild) je uliceTel AvivuIzraeli, začínající ve čtvrti Neve Cedek v jihozápadní části města, a pokračující severním směrem k divadlu ha-Bima. Jde o jednu z nejrušnějších a nejdražších ulic ve městě, která je zároveň jednou z hlavních turistických atraktivit.[1] Uprostřed bulváru vede pás zeleně se stezkou pro pěší a cyklisty.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní název Rothschildova bulváru je Rechov ha-Am (doslova „Ulice lidu“), avšak na žádost zdejších obyvatel byla ulice roku 1910 přejmenována na počest barona Edmonda Jamese de Rothschilda, který štědře podporoval židovské osidlování země izraelské.[2] Na rohu Rothschildova bulváru a Herzlovy ulice stojí dům, postavený roku 1909 rodinou Eliavsonových, která byla jednou z šedesáti zakládajících rodin města. V roce 2007 byla budova zakoupena a renovována ve Francouzský institut.[3]

Významnou budovou na Rothschildově bulváru je rovněž Hala nezávislosti, kde byla 14. května 1948 slavnostně podepsána izraelská deklarace nezávislosti a vyhlášena nezávislost Izraele. Řada zdejších budov je postavena v tzv. mezinárodním slohu žáky školy Bauhaus a tvoří součást telavivského Bílého Města, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO.

V roce 1925 se v Lederbergově domě, který se nachází při křižovatce s Allenbyho ulicí, konala výstava velkých keramických nástěnných maleb Ze'eva Rabana, náležícího do tzv. Bezalelovy školy. Čtyři nástěnné malby zachycovaly židovské průkopníky během setby a sklizně, pastýře a Jeruzalém a verše z knihy Jeremjáš 31:4, který praví: „Znovu tě zbuduji a budeš zbudována.“[4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rothschild Boulevard na anglické Wikipedii.

  1. MIROVSKY, Arik. For a prestigious address, nothing beats Rothschild [online]. Haaretz, 2006-09-04 [cit. 2011-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. MASS, Rochelle. Rothschild Boulevard [online]. Světová sionistická organizace [cit. 2011-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. ZANDBERG, Esther. The boulevard's French corner [online]. Haaretz, 2007-06-07 [cit. 2011-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Jr 31, 4 (Kral, ČEP)
  5. Beit Bialik, in Batya Carmiel, Tiles Adorned City; Bezalel ceramics on Tel Aviv Houses, 1923-1929, Muzeum země izraelské, Tel Aviv, 1996

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]