V tomto článku je použita zastaralá šablona "Infobox - hrad". Náhradou za ni má být šablona "Infobox - budova", tou by se měla nahradit.

Rosenborg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zámek Rosenborg
Pohled na Rosenborg z pravé strany
Pohled na Rosenborg z pravé strany
Základní informace
Země DánskoDánsko Dánsko
Vystavěn 1606
Účel V minulosti královská rezidence, nyní muzeum a královská klenotnice (ve sklepeních jsou uloženy korunovační klenoty Dánského království a šperky
Původní majitel král Kristián IV.
Rod Oldenburkové
Současný majitel Dánská královská rodina
Zeměpisné souřadnice
Zámek Rosenborg
Fire.svg
Zámek Rosenborg

Zámek Rosenborg (dánsky Rosenborg Slot) je renesanční zámek, nacházející se v centru Kodaně, hlavního města Dánska. Byl postaven v roce 1606 ve stylu nizozemské renesance, tehdejším typickém stylu dánských budov. Několikrát byl rozšířen. Jeho architekty byli Bertel Lange a Hans van Steenvinskel. Ve sklepeních rosenborského zámku jsou uloženy Dánské korunovační klenoty a královské šperky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Zámek byl vybudován v roce 1606 původně jako letohrádek a je jednou z mnoha staveb, které dal postavit dánský král Kristián IV. Jako královská rezidence byl používán až po roce 1710. Po vyhoření paláce Christianborg v roce 1794 byl hlavním sídlem královské rodiny, stejně tak se stal důležitým po 1. bitvě o Kodaň v roce 1801. V roce 1838 byl hrad zpřístupněn veřejnosti. Největší zájem návštěvníků vzbuzují královské šperky, korunovační klenoty a královský koberec, který je zde také vystaven.

Zahrady[editovat | editovat zdroj]

Historický obraz královských zahrad a zámku Rosenborg

Rosenborg se nachází v Kongens Have (česky Královské zahrady), také známé jako Rosenborské královské zahrady. Tyto nejstarší královské zahrady v zemi jsou vybudovány v renesančním stylu a jsou populární destinací v Kodani - ročně přivábí přes 2, 5 milionů návštěvníků. Vedle zámku jsou kasárna, kde sídlí Dánská královská garda.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Rosenborg Slot na dánské Wikipedii a Rosenborg Castle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]