Přeskočit na obsah

Rosenborg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zámek Rosenborg
Pohled na Rosenborg z pravé strany
Pohled na Rosenborg z pravé strany
Účel stavby

V minulosti královská rezidence, nyní muzeum a královská klenotnice (ve sklepeních jsou uloženy korunovační klenoty Dánského království a šperky

Základní informace
Slohrenesanční architektura
ArchitektHans van Steenwinckel mladší
Výstavba1606
Stavebníkkrál Kristián IV.
Další majiteléOldenburkové
Současný majitelDánská královská rodina
Pojmenováno porůže
Poloha
AdresaØster Voldgade 4A, 1350 København K, Kodaň, DánskoDánsko Dánsko
UliceØster Voldgade
Nadmořská výška7 m
Souřadnice
Map
Další informace
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Rosenborg (dánsky Rosenborg Slot) je renesanční zámek, nacházející se v centru Kodaně, hlavního města Dánska. Byl postaven v roce 1606 ve stylu nizozemské renesance, tehdejším typickém stylu dánských budov. Několikrát byl rozšířen. Jeho architekty byli Bertel Lange a Hans van Steenvinskel. Ve sklepeních rosenborského zámku jsou uloženy Dánské korunovační klenoty a královské šperky.

Zámek byl vybudován v roce 1606 původně jako letohrádek a je jednou z mnoha staveb, které dal postavit dánský král Kristián IV. Jako královská rezidence byl používán až po roce 1710. Po vyhoření paláce Christianborg v roce 1794 byl hlavním sídlem královské rodiny, stejně tak se stal důležitým po 1. bitvě o Kodaň v roce 1801. V roce 1838 byl hrad zpřístupněn veřejnosti. Největší zájem návštěvníků vzbuzují královské šperky, korunovační klenoty a královský koberec, který je zde také vystaven.

Historický obraz královských zahrad a zámku Rosenborg

Rosenborg se nachází v Kongens Have (česky Královské zahrady), také známé jako Rosenborské královské zahrady. Tyto nejstarší královské zahrady v zemi jsou vybudovány v renesančním stylu a jsou populární destinací v Kodani - ročně přivábí přes 2, 5 milionů návštěvníků. Vedle zámku jsou kasárna, kde sídlí Dánská královská garda.

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Rosenborg Slot na dánské Wikipedii a Rosenborg Castle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]