Ropovod AMBO

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Ropovod AMBO (AMBO pipeline) je plánovaný ropovod z bulharského města Burgas při západním pobřeží Černého moře přes Makedonii do albánského přístavního města Vlorë na pobřeží Jaderského moře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Ropovod byl navržen v roce 1993. Mezi lety 1996 a 2000 na něj byly vypracovány studie proveditelnosti americkou vládní agenturou TDA a společností Halliburton.[1] 27. prosince 2004 podepsali premiéři Albánie, Makedonie a Bulharska poslední politické oznámení, následované memorandem porozumění mezi představiteli zmíněných zemí a Tedem Fergusonem, prezidentem a výkonným ředitelem společnosti AMBO.[2] 30. října 2006 podepsaly Albánie a Makedonie protokol o vytyčení trasy ropovodu. Vstupními místy budou vesnice Stebleve v Albánii a Lakaica v Makedonii. Později v témže roce byl podobný protokol podepsán mezi Makedonií a Bulharskem.

31. ledna 2007 podepsaly všechny tři země trilaterální úmluvu o stavbě tohoto ropovodu. Tento dokument byl ratifikován parlamenty všech tří zemí a určil stavbu, provoz a údržbu ropovodu.[3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tento trans-balkánský ropovod bude dlouhý 894 km. Jeho účelem je obejít turecké úžiny v dopravě ropy z Ruska a oblasti Kaspického jezera. Předpokládané náklady mají činit 1,5 mld dolarů. Po dokončení má být schopen dopravit 750 tisíc barelů (119 tun) ropy denně.[4] Po trase ropovodu budou postaveny čtyři čerpací stanice, dvě v Bulharsku, jedna v Makedonii a jedna v Albánii. Předběžnou studii návrhovou a inženýrskou studii (FEED) připraví společnost KBR.

Ještě je potřeba provést studie o zásahu na životní prostředí a získat stavební licence, takže se předpokládá, že stavba bude započata na podzim či zimu roku 2008. Plného provozu má být podle předpokladů v roce 2011.

Společnost AMBO[editovat | editovat zdroj]

Ropovod má postavit a spravovat v USA registrovaná albánsko-makedonsko-bulharská ropná společnost AMBO (Albanian Macedonian Bulgarian Oil Corporation). Projekt zaštítila americká vláda, která financovala studii proveditelnosti.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku AMBO pipeline na anglické Wikipedii.

  1. The Oil factor in Kosovo independence, Abdus Sattar Ghazali
  2. Go-ahead for Balkan oil pipeline, BBC
  3. AMBO pipeline deal clears another hurdle, Marina Stojanovska/Southeast European Times
  4. Balkan Oil Pipeline Agreement Moves Project Closer to Reality, Barry Wood/Voice of America
  5. AMBO Pipeline Moves Forward: Interview with Gligor Tashkovich, Balkananalysis.com

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]