Ronald Dworkin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ronald Dworkin
Narození 11. prosince 1931
Worcester
Úmrtí 14. února 2013 (ve věku 81 let)
Londýn
Příčina úmrtí leukemie
Alma mater Magdalen College
Harvard Law School
Povolání advokát, filosof a vysokoškolský pedagog
Zaměstnavatelé Oxfordská univerzita
New York University
University College London
Ocenění Holbergova cena (2007)
Balzanova cena
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ronald Myles Dworkin (11. prosince 1931 Worcester, Massachusetts, USA14. února 2013 Londýn, Anglie)[1] byl americký filosof práva a představitel politické filosofie. Byl dlouholetým profesorem na University College London a na New York University.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ronald Dworkin se narodil v roce 1931 ve Worcesteru blízko Bostonu v Massachusetts, ve Spojených Státech. Bakalariát vystudoval na Harvard University a na Magdalen College, Oxford, kde mezi jeho učiteli byl i Sir Rupert Cross. Dworkin poté studoval práva na Harvard Law School a byl asistentem soudce Learned Handa, který působil u amerického Federálního odvolacího soudu. Soudce Hand označil Dworkina za svého nejlepšího asistenta a Dworkin uznává soudce Handa za jednoho ze svých nejdůležitějších mentorů.

Dworkin pak krátce pracoval u významné právnické firmy Sullivan and Cromwell v New York City a od roku 1962 byl profesorem práva na Yale University, od roku 1968 jako držitel Hohfeldovy stolice právní vědy. V roce 1969 nastoupil po H. L. A. Hartovi na stolici právních věd v Oxfordu a od roku 1994 byl také profesorem práv na New York University. Po odchodu z Oxfordu přednášel také na University college London. Byl také dlouholetým přispěvatelem pro The New York Review of Books.

Myšlení a dílo[editovat | editovat zdroj]

Dworkin byl radikální zastánce lidských práv a právo je pro něho především historicky vzniklý celek, který je třeba interpretovat a rozvíjet. Dworkin odmítal pozitivistické pojetí práva (včetně teorie svého oxfordského předchůdce H. L. A. Harta), které začíná od oprávnění zákonodárce a nezabývá se souvislostí práva s morálkou. Právo podle Dworkina naopak vychází z práv jednotlivých lidí a při svém vývoji i výkladu s morálkou nutně souvisí. Úkolem právní teorie je poradit soudci, jak má správně rozhodovat, a podle Dworkina by dokonale vzdělaný soudce, který by měl dost času, vždycky našel to nejlepší řešení.

Žijeme v právu a z práva. Právo nás dělá tím, čím jsme: občany, zaměstnanci, lékaři, manželkami a majetníky. (...) Jsme poddaní říše práva, i když diskutujeme, co z toho pro nás plyne .
— R. Dworkin, Law´s empire. Předmluva

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LIPTAK, Adam. Ronald Dworkin, Legal Philosopher, Dies at 81 [online]. The New York Times, 2013-02-14, [cit. 2013-02-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • R. Dworkin, Když se práva berou vážně. Praha: OIKOYMENH, 2001 - 455 s. ISBN 80-7298-022-X

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]