Ronald Dworkin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ronald Dworkin
Ronald Dworkin (2008)
Ronald Dworkin (2008)
Narození11. prosince 1931
Providence
Úmrtí14. února 2013 (ve věku 81 let)
Londýn
Příčina úmrtíleukemie
Alma materMagdalen College
Harvardova kolej
Harvard Law School
Classical High School
Povoláníadvokát, filozof a profesor práva
ZaměstnavateléOxfordská univerzita
Newyorská univerzita
University College London
OceněníRhodes Scholarship (1953)
Guggenheimovo stipendium (1970)
Swiney Prize (2000)
Bielefeld Science Prize (2006)
Holbergova cena (2007)
… více na Wikidatech
DětiAnthony Ross Dworkin[1]
PříbuzníRaphael Alexander Dworkin[1] (vnuk)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ronald Myles Dworkin (11. prosince 1931 Providence, Rhode Island, USA14. února 2013 Londýn, Anglie)[2] byl americký filosof práva a představitel politické filosofie. Byl dlouholetým profesorem na University College London a na New York University.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ronald Dworkin se narodil v roce 1931 v Providence v státe Rhode Island, ve Spojených státech. Bakalariát vystudoval na Harvard University a na Magdalen College, Oxford, kde mezi jeho učiteli byl i Sir Rupert Cross. Dworkin poté studoval práva na Harvard Law School a byl asistentem soudce Learned Handa, který působil u amerického Federálního odvolacího soudu. Soudce Hand označil Dworkina za svého nejlepšího asistenta a Dworkin uznává soudce Handa za jednoho ze svých nejdůležitějších mentorů.

Dworkin pak krátce pracoval u významné právnické firmy Sullivan and Cromwell v New York City a od roku 1962 byl profesorem práva na Yale University, od roku 1968 jako držitel Hohfeldovy stolice právní vědy. V roce 1969 nastoupil po H. L. A. Hartovi na stolici právních věd v Oxfordu a od roku 1994 byl také profesorem práv na New York University. Po odchodu z Oxfordu přednášel také na University college London. Byl také dlouholetým přispěvatelem pro The New York Review of Books.

Myšlení a dílo[editovat | editovat zdroj]

Dworkin byl radikální zastánce lidských práv a právo je pro něho především historicky vzniklý celek, který je třeba interpretovat a rozvíjet. Dworkin odmítal pozitivistické pojetí práva (včetně teorie svého oxfordského předchůdce H. L. A. Harta), které začíná od oprávnění zákonodárce a nezabývá se souvislostí práva s morálkou. Právo podle Dworkina naopak vychází z práv jednotlivých lidí a při svém vývoji i výkladu s morálkou nutně souvisí. Úkolem právní teorie je poradit soudci, jak má správně rozhodovat, a podle Dworkina by dokonale vzdělaný soudce, který by měl dost času, vždycky našel to nejlepší řešení.

Žijeme v právu a z práva. Právo nás dělá tím, čím jsme: občany, zaměstnanci, lékaři, manželkami a majetníky. (...) Jsme poddaní říše práva, i když diskutujeme, co z toho pro nás plyne .
— R. Dworkin, Law´s empire. Předmluva

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. LIPTAK, Adam. Ronald Dworkin, Legal Philosopher, Dies at 81 [online]. The New York Times, 2013-02-14 [cit. 2013-02-14]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • R. Dworkin, Když se práva berou vážně. Praha: OIKOYMENH, 2001 - 455 s. ISBN 80-7298-022-X

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]