Přeskočit na obsah

Rokský průsmyk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rokský průsmyk
როკის უღელტეხილი
[Rokis ugeltechili]
Рокский перевал
Pohled z výšiny Rokského průsmyku
Pohled z výšiny Rokského průsmyku
Základní informace
SvětadílAsie (nebo Evropa [p 1])
PohoříVelký Kavkaz
HřebenHlavní hřeben
Průjezdnostneprůjezdný
Výška sedla2 995 m n. m.
Severní část
StátRuskoRusko Rusko
Vyšší celekSeverní Osetie
MěstoMizur
PovodíTěrek
Jižní část
StátGruzieGruzie Gruzie
{{{pojem vyššího celku2}}}Šida Kartli
MěstoDžava
PovodíKura
Poloha
Rokský průsmyk
Rokský průsmyk
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rokský průsmyk (gruzínsky როკის უღელტეხილი, Rokis ugeltechili, rusky Рокский перевал, Rokskij pereval) je průsmyk mezi Gruzií a Ruskem překračující hlavní hřeben Velkého Kavkazu v nadmořské výšce 2 995 m mezi horami Sochs (rusky Сохс, 3 106 m n. m. na západní straně průsmyku) a Reza choch (rusky Резахох, Реза-хох, Реза, 3 285 m n. m. na východní straně). Průsmyk propojuje řeku Zachcha (rusky Закка, osetsky Захъхъайы дон) a soutěsku Sanat (rusky Санат) na severu s údolím řeky Rokdon (gruzínsky როკიდონი, osetsky Ручъы дон) a osadou Vrchní Rok (gruzínsky ზემო როკა, Zemi Roki, osetsky Уæллаг Рукъ) na jihu.

V 50. letech 20. století byla průsmykem zřízena turistická stezka "celosovětského významu" v 1. kategorii obtížnosti. Počátečním bodem byl Vladikavkaz, stezka procházela městy Alagir, Cej, Zaramag do Rokského průsmyku a přes Džavu končila v Gori.

V roce 1985 byl na západní straně průsmyku horou Sochs proražen Rokský tunel, kterým prochází transkavkazská magistrála.

  1. Názory na vedení hranice mezi Evropou a Asií se různí. Kavkazské vrcholy tak mohou být považovány za součást Evropy nebo Asie, případně ležet na hranici obou kontinentů. Více informací v článku Evropa.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]