Rodolfo Quezada Toruño

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rodolfo Quezada Toruño
Narození 8. března 1932
Ciudad de Guatemala
Úmrtí 4. června 2012 (ve věku 80 let)
Ciudad de Guatemala
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Povolání vysokoškolský pedagog a katolický kněz
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Coat of arms of Rodolfo Quezada Toruño.svg

Rodolfo Quezada Toruño (8. března 19324. června 2012) byl guatemalský kardinál, emeritní arcibiskup hlavního města Guatemaly, Ciudad de Guatemala.

Pocházel z guatemalské metropole, k jeho duchovní formaci zásadní měrou přispěl strýc z matčiny strany, jezuitský kněz Jorge Toruño. Kněžské svěcení přijal v roce 1956, poté pokračoval ve studiu teologie v Innsbrucku a Římě. Po návratu do vlasti počátkem sedmdesátých let 20. století se stal prvním rektorem nově zakládaného semináře v Guatemale, v roce 1972 byl jmenován biskupem. V roce 1986 byl pověřen vedením teritoriální prelatury Nejsvětějšího Krista v Esquípulas. Jde o poutní místo, ve kterém je uctíván Cristo Negro – Černý Kristus.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let kardinál Toruño jako předseda Guatemalské biskupské konference předsedal rovněž národní komisi pro smíření. Při podpisu „dohody o hledání míru politickou cestou“ v norském Oslu byl jmenován „smírčím soudcem mírového procesu“ v Guatemale. Obyvateli této středoamerické země byl nazýván „kardinál míru“ kvůli této důležité roli v procesu smíření po šestatřicetileté občanské válce, při které přišlo o život více než dvě stě tisíc lidí. [1] V roce 2001 se kardinál Toruño stal osmnáctým guatemalským arcibiskupem; o dva roky později mu Jan Pavel II. udělil kardinálskou hodnost.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=16545

Související články[editovat | editovat zdroj]