Rodolfo Quezada Toruño

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rodolfo Quezada Toruño
Cardenal Quezada.jpg
Narození 8. března 1932
Ciudad de Guatemala
Úmrtí 4. června 2012 (ve věku 80 let)
Ciudad de Guatemala
Alma mater Papežská univerzita Gregoriana
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Coat of arms of Rodolfo Quezada Toruño.svg

Rodolfo Quezada Toruño (8. března 19324. června 2012) byl guatemalský kardinál, emeritní arcibiskup hlavního města Guatemaly, Ciudad de Guatemala.

Pocházel z guatemalské metropole, k jeho duchovní formaci zásadní měrou přispěl strýc z matčiny strany, jezuitský kněz Jorge Toruño. Kněžské svěcení přijal v roce 1956, poté pokračoval ve studiu teologie v Innsbrucku a Římě. Po návratu do vlasti počátkem sedmdesátých let 20. století se stal prvním rektorem nově zakládaného semináře v Guatemale, v roce 1972 byl jmenován biskupem. V roce 1986 byl pověřen vedením teritoriální prelatury Nejsvětějšího Krista v Esquípulas. Jde o poutní místo, ve kterém je uctíván Cristo Negro – Černý Kristus.

Na přelomu osmdesátých a devadesátých let kardinál Toruño jako předseda Guatemalské biskupské konference předsedal rovněž národní komisi pro smíření. Při podpisu „dohody o hledání míru politickou cestou“ v norském Oslu byl jmenován „smírčím soudcem mírového procesu“ v Guatemale. Obyvateli této středoamerické země byl nazýván „kardinál míru“ kvůli této důležité roli v procesu smíření po šestatřicetileté občanské válce, při které přišlo o život více než dvě stě tisíc lidí. [1] V roce 2001 se kardinál Toruño stal osmnáctým guatemalským arcibiskupem; o dva roky později mu Jan Pavel II. udělil kardinálskou hodnost.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=16545

Související články[editovat | editovat zdroj]