Robert Adamson (fotograf)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Robert Adamson
Robert Adamson.jpg
Narození 26. dubna 1821
St Andrews
Úmrtí 14. ledna 1848 (ve věku 26 let)
St Andrews
Alma mater Univerzita v Aberdeenu
Příbuzní John Adamson (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Robert Adamson, kalotypie
Robert Adamson a David Octavius Hill: His Faither's Breeks, chlapec z Newhavenu, 1843-1847; ze sbírky National Galleries of Scotland
Robert Adamson a David Octavius Hill: Elizabeth Eastlake

Robert Adamson (26. dubna 1821 Burnside, Skotsko - 14. ledna 1848 St. Andrews) byl skotský chemik, fotograf a průkopník fotografie.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 26. dubna 1821 ve skotském Burnside jako syn farmáře Alexandra Adamsona.[1] Díky svému bratrovi Johnovi a fyzikovi Davidu Brewsterovi z Univerzity v St. Andrews se seznámil s procesem kalotypie. Brewster si dopisoval s Foxem Talbotem, který chtěl mít někoho ve Skotsku kdo by prováděl jeho metodu a konkuroval tak daguerrotypisům. Brewster a Adamson naučili kalotypii bratra Robert, který se v květnu 1843 stal prvním profesionálním kalotypistou v Edinburghu otevřením vlastního portrétního studia. V témže roce byl najat do firmy Davida Octavia Hilla (1802-1870), malíře romantické skotské krajiny a fotografa.

Dne 18. května 1843 v Edinburghu podepsala prohlášení o nezávislosti církev Nonkonformistická skotská církev (1843 - 1900). Přítomen na této akci se David Octavius Hill rozhodl tuto událost navždy připomenout, a rozhodl se namalovat skupinový portrét 474 duchovních, kteří se zaregistrovali do prohlášení. Brewster, který věřil, že realizace stovek charakteristických skic je obtížný úkol, navrhl Hillovi spolupráci s Robertem Adamsonem. Obraz měl být založen na fotografiích jednotlivců. Adamson a Hill pracovali v ateliéru, nebo venkovním prostředí s pozadím několika modelů nábytku. Hill organizoval umělecký projekt, fotografoval a Adamson pracoval s obsluhou kamery a vyvolával fotografie. Hill s Adamsonem úkol dokončili na konci roku 1843. Jejich portréty se vyznačují zachovaným dojmem přirozenosti. Akvarelista John Harden přirovnal tento obraz k dílům Rembrandta.

Hill a Adamson vytvořili dobré duo. Prostřednictvím svých Hillových známých Adamson fotografoval ve svém ateliéru zástupce vysokých společnosti Edinburgu. V roce 1844 chtěli vydat několik publikací se svými fotografiemi: The Fishermen and Women of the Firth of Forth, Highland Character and Costume, Architectural Structures of Edinburgh, Architectural Structures of Glasgow, & c., Old Castles, Abbeys,& c. in Scotland i Portraits of Distinguished Scotchmen. I když nakonec tyto tituly nebyly nikdy zveřejněny. V letech 1843-1845 udělali asi 130 fotografií rybářů Newhavenu, které jsou považovány za jedny z jejich vrcholných děl.[2] Jedná se také o jedno z prvních využití fotografie dokumentace společensko-sociálního prostředí.[2]

Společně vytvořili více než 1000 portrétů a celou řadu pohledů na Edinburgh mezi lety 1843 a 1848, až do Adamsonovy brzké smrti ve 26. letech. Potom už Hill nebyl tak plodný a upadl do zapomnění.

V 90. letech devatenáctého století fotograf James Craig Annan (syn Thomase Annana) vytiskl několik Hillových a Adamsonových fotografií hlubotiskem, které pak prošly posouzením různých umělců. Pozitivně o nich hovořil například James Whistler. V roce 1905 a 1912 se o nich zmínil Alfred Stieglitz ve svém časopise Camera Work. K další popularizaci úspěchů Hilla a Adamsona přispěl v monografii Heinrich Schwarz, kterou publikoval v roce 1931.[3]

Jeho fotografie jsou také součástí sbírky Fotografis, která byla představena na začátku roku 2009 v Praze.[4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Robert Adamson bei MSN Encarta. Abweichende Quellen wie die International Photography Hall of Fame Archivováno 15. 2. 2012 na Wayback Machine geben St Andrews an.
  2. a b The Pictures Are as Rembrandt's but Improved: Calotypes by David Octavius Hill and Robert Adamson. [s.l.]: The Metropolitan Museum of Art Bulletin, 1999. S. 16. Nové vydání, t. 56, nr. 4. 
  3. Kniha byla vydána v angličtině: David Octavius Hill: Master of Photography, New York 1931 a v němčině: David Octavius Hill: Der Meister der Photographie, Leipzig 1931.
  4. AUER, Anna; MRAZ, Werner; STANEK, Ivo. Katalog k výstavě Fotografis collection reloaded. [s.l.]: Palác Kinských - Národní galerie v Praze (Praha), 2009. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Bodo von Dewitz, Karin Schuller-Procopovici (Hrsg.): Hill & Adamson. Von den Anfängen der künstlerischen Photographie im 19. Jahrhundert. Výstavní katalog, Steidl, 2000, ISBN 3-88243-749-9
  • John Ward, Sara Stevenson: Printed Light: Scientific Art of William Henry Fox Talbot and David Octavius Hill with Robert Adamson. Her Majesty’s Stationery Office, Edinburgh 1986, ISBN 0-11-493124-0
  • A. Hyatt Mayor, James J. Rorimer, The First Victorian Photographer, "The Metropolitan Museum of Art Bulletin", nowa seria, t. 17, nr 4 (1958), s. 113-120 (dostupné také na jstor.com).
  • "The Pictures Are as Rembrandt's but Improved": Calotypes by David Octavius Hill and Robert Adamson, "The Metropolitan Museum of Art Bulletin", nowa seria, t. 56, nr 4 (podzim 1999), s. 13-23 (dostupné také na jstor.com).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]