Revit

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Revit
Vývojář Autodesk
Aktuální verze Revit 2014 (duben 2013)
Operační systém MS Windows
Typ softwaru CAD Building Information Modeling
Web autodesk.com/revit

Autodesk Revit je BIM aplikace pro Microsoft Windows vyvíjená firmou Autodesk. Umožňuje parametrické 3D modelování a kreslení prvků při vytváření stavebních projektů. BIM (Building Information Modeling, informační model budov) je koncept oboru CAD, který nabízí inteligentní objektové 3D navrhování. Revit poskytuje plnou obousměrnou asociativitu - změna v kterémkoliv místě projektu se tak okamžitě projeví ve všech ostatních součástech projektu (pohledy, perspektivy, detaily, výkazy, řezy). Dokumenty projektu jsou tak automaticky vždy koordinované.

Program Revit byl zakoupen firmou Autodesk v roce 2002 od společnosti Revit Technology Corporation.


Produktová řada Revit[editovat | editovat zdroj]

Aktuální verzí Revitu je verze 2014 (k dispozici i v české lokalizaci). Jsou nabízeny tři verze Revitu pro různé obory projektování, verze LT a kombinovaná verze "one-box".

Starší verze Suite obsahovaly kromě Revitu i AutoCAD, resp. jeho profesní verzi, popř. další aplikace firmy Autodesk. Revit "one-box" je také součástí profesní sady Autodesk Building Design Suite.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Revit využívá společnou relační databázi projektu dostupnou pro všechny kooperující projektanty. Všechny dokumenty projektu jsou tak stále plně koordinovány okamžitě po jakékoliv změně. Standardním formátem projektů Revitu je RVT. Revit ale podporuje i formáty DWG, DXF, DGN, SAT, IFC a SKP.

Jednotlivé prvky projektu mohou být využívány formou inteligentních bloků, tzv. rodin (families). Ty používají formát RFA. Rodiny Revitu lze snadno uživatelsky vytvářet a jejich dynamické chování v pohledech projektu lze přizpůsobovat bez nutnosti programování.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]