Přeskočit na obsah

Rekreační matematika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Rekreační matematika je matematika provozovaná jen pro rekreaci (zábavu), spíše než jako přísně výzkumná a aplikačně založená profesní činnost. Zahrnuje vytváření a luštění hlavolamů matematické povahy, tvorbu zábavných matematických úloh nebo vytváření a hraní her založených na matematice. Mnoho témat v této oblasti nevyžaduje žádné znalosti pokročilé matematiky. Hádanky a hry, které rekreační matematika zahrnuje, jsou často přitažlivé pro děti a netrénované dospělé, a mohou je inspirovat k jejich dalšímu studiu předmětu.[1]

Předměty zájmu[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejznámější části rekreační matematiky patří například Rubikova kostka, magické čtverce, fraktály, logické hádanky a matematické šachové problémy. Tato oblast matematiky ale zahrnuje i estetiku a kulturu matematiky, zvláštní nebo zábavné příběhy a shody okolností matematiky, a osobní životy matematiků.

Matematické hry[editovat | editovat zdroj]

Matematické hry jsou hry pro více hráčů, jejichž pravidla, strategie a výsledky lze studovat a vysvětlovat pomocí matematiky. Hráči hry však nemusí používat explicitní matematiku, aby mohli matematické hry hrát. Například Mankala je studována za pomoci kombinatorické teorie her, ale pro samotnou hru není matematika potřebná.

Matematické hádanky a hlavolamy[editovat | editovat zdroj]

Matematické hádanky a hlavolamy mají specifická pravidla, stejně jako hry pro více hráčů, ale obvykle jsou určeny jen pro jednu osobu. Cílem není porazit jiného člověka, ale nalézt řešení, které vyhovuje zadaným podmínkám.

Běžnými příklady matematických hádanek jsou logické hádanky a šifry jako Einsteinova hádanka. Celulární automaty a fraktály jsou také považovány za matematické hádanky, a to i přesto, že řešiteli pouze poskytnou sady počátečních podmínek.

Existuje mnoho úloh na zápis čísla s využitím daných prvků. Příkladem může být tato úloha: Pomocí čtyř šestek zapište výraz s hodnotou 7777.[pozn. 1]

Další okruhy rekreační matematiky[editovat | editovat zdroj]

Mezi další typy matematické zábavy netriviálního rázu patří:

Publikace[editovat | editovat zdroj]

Lidé[editovat | editovat zdroj]

Významní popularizátoři rekreační matematiky byli:

Jméno Rok narození Rok úmrtí Národnost Popis
Lewis Carroll (Charles Dodgson) 1832 1898 Angličan
Sam Loyd 1841 1911 Američan
Henry Dudeney 1857 1930 Angličan
Yakov Perelman 1882 1942 Rus
Martin Gardner 1914 2010 Američan
Joseph Madachy 1927 2014 Američan
Solomon W. Golomb    1932 2016 Američan
John Horton Conway    1937 2020 Angličan

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Řešení je .

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kulkarni, D. Enjoying Math: Learning Problem Solving With KenKen Puzzles Archivováno 1. 8. 2013 na Wayback Machine., a textbook for teaching with KenKen Puzzles.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]