Reinhard Furrer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Reinhard Alfred Furrer
Reinhard Furrer.jpg
Německý astronaut
Státní příslušnostNěmecko
Datum narození25. listopadu 1940
Místo narozeníWörgl Rakousko
Datum úmrtí9. září 1995
Předchozí
zaměstnání
Fyzik
Čas ve vesmíru7 dní 0 hodin 44 minut
Kosmonaut od1982
MiseSTS-61-A
Znaky misíSTS-61-a-patch.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Reinhard Alfred Furrer (25. listopadu 1940, Wörgl, Rakousko9. září 1995, letecká havárie na letišti Johannisthal Berlín) byl německý vědec a astronaut, který se v roce 1985 zúčastnil letu STS-61-A v americkém raketoplánu Challenger.

Životní dráha[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval vysoké školy v Kielu (1969) a v Berlíně (1972) a získal doktorát v oboru fyziky. Pracoval a učil pak na univerzitě v Berlíně. Absolvoval vědecký pobyt v USA na University of Chicago.

Do výcvikového střediska astronautů NASA se dostal v roce 1982 a tři roky poté se stal dr. Furrer již 188. člověkem ve vesmíru.

Let raketoplánem[editovat | editovat zdroj]

Zúčastnil se desátého letu raketoplánu Challenger na podzim roku 1985. Jednalo se o sedmidenní misi STS-61-A s laboratoří Spacelab na palubě. Spolu s Reinhardem Furrerem odstartovala z kosmodromu na mysu Canaveral tato mezinárodní posádka: Henry Hartsfield, Steven Nagel, James Buchli, Guion Bluford, Bonnie Dunbarová, Wubbo Ockels z Nizozemska a Ernst Messerschmid z Německa.

Protože dva z vědců byli Němci, řízení experimentů se tentokrát mělo uskutečnit poprvé z německého řídicího střediska v Oberpfaffenhofenu poblíž Mnichova. Na počátku mise byla vypuštěna družice GLOMR a aktivován Spacelab, v průběhu letu pak bylo provedeno přes 70 experimentů. Mise zakončená přistáním na základně Edwards byla vydařená.

Po letu[editovat | editovat zdroj]

Pokračoval v kariéře profesora v Německu, v roce 1987 přešel na WIB Weltraum Institut Berlin GmbH v Berlíně. Zůstal svobodný.

Zemřel při letecké havárii Me-108 v Berlíně v roce 1995, ve svých 55 letech.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]