Red Hat Linux

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Red Hat Linux
Web www.redhat.com/
Vyvíjí Red Hat
Rodina OS GNU/Linux
Druh Open source
První vydání 13. května 1995
Aktuální verze 9 (Shrike) / 31. března 2003
Správce balíčků RPM
Stav ukončena v roce 2004

Red Hat Linux (také známý jako RHL) byl v informatice název velice populární linuxová distribuce, vyvíjená do roku 2004 společností Red Hat. Jejím přímým nástupcem je distribuce Fedora.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Red Hat Linux 1.0 byl vydán 3. listopadu 1994 pod původním názvem "Red Hat Commercial Linux". Jednalo se o první linuxovou distribuci užívající balíčkovací systém RPM Package Manager. Ten po Red Hat Linuxu zdědila spousta distribucí. Jak ty z dílen Red Hatu (Fedora, Red Hat Enterprise Linux ...), tak i cizí (SUSE, Mandriva ...).

Roku 2003 se společnost Red Hat rozhodla nepokračovat ve vývoji Red Hat Linuxu. Místo toho se zaměřila na vývoj nového projektu, Red Hat Enterprise Linuxu určeného především pro podnikové využití. Přímým nástupcem Red Hat Linuxu se stala distribuce Fedora (původně celým názvem Fedora Core), jež je plně otevřená a o jejíž vývoj se stará komunita vývojářů, částečně sponzorovaná společností Red Hat. Následující rok, přesněji 30. dubna 2004, byl projekt Red Hat Linux oficiálně ukončen.

Historie verzí[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]