Rakvička

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rakvička se šlehačkou

Rakvička je zákusek z vajec, především žloutků, cukru a případně také vanilky,[1] citrónové šťávy nebo cukrářského droždí[2] ve tvaru dutého hranolu, jež bývá typicky zdoben či plněn šlehačkou. Kupované polotovary navíc obsahují mouku.[3] Původ dezertu je neznámý, ale je rozšířen především v Česku, též je označován za českou klasiku,[4] nebo typicky český.[5] V českém prostředí byla rakvička nejspíše známa už v první polovině 20. století, název je pravděpodobně odvozen od použité cukrářské formy.[6]

Rakvička se šlehačkou

Pro svůj tvar rakve bývá toto cukroví zdrojem černého humoru, např. ve filmech Spalovač mrtvol, Rozpuštěný a vypuštěný nebo Saturnin nebo v poezii Karla Plíhala („V cukrárně koupil jsem Lence / slaďounké rakve a věnce.“).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Rakvičky se šlehačkou [online]. Apetit [cit. 2020-04-30]. Dostupné online. 
  2. Rakvičky se šlehačkou [online]. Český rozhlas [cit. 2020-04-30]. [Poctivé rakvičky se šlehačkou ze staré cukrárny upekla Jana Charvátová ze Žaltic Dostupné online]. 
  3. Josef Maršálek: V leckteré domácnosti se peče lépe než v některých profi cukrárnách [online]. Novinky.cz [cit. 2020-04-30]. Dostupné online. 
  4. Dobrý den, zajímalo by mě, kdy se objevil dezert rakvička a věneček. [online]. Ptejte se knihovny [cit. 2020-04-30]. Dostupné online. 
  5. Nejoblíbenějšími mentolovými bonbóny Čechů jsou Hašlerky. Co dalšího rádi mlsáme?. www.kupi.cz [online]. [cit. 2020-04-23]. Dostupné online. 
  6. Dobrý den, zajímalo by mě, kdy se objevil dezert rakvička a věneček. [online]. Ptejte se knihovny [cit. 2020-04-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]