Ragininkų sala

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ragininkų sala
Chybí zde svobodný obrázek
Ragininkų sala
Ragininkų sala
Stát LitvaLitva Litva
Zeměpisné souřadnice
Osídlení
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ragininkų sala (Ostrov Ragininků) jinak také nazývaný Meilės sala (Ostrov lásky) je říční ostrov v rameni delty Němenu Rusnė, těsně za soutokem s řekou Leitė.

Popis ostrova[editovat | editovat zdroj]

Jeho délka je 1500 m, šířka - 500 m. Za hlavní rameno Rusnė se považuje tok z levé - jihozápadní strany, kde je Rusnė lépe splavná a tudy protéká více vody; toto rameno tvoří státní hranici mezi LitvaLitva Litva Litvou a RuskoRusko Rusko Kaliningradskou oblastí. Pravá - severovýchodní část Rusnė se zde někdy nazývá "Nemuno senvagė" (Staré koryto Němenu) nebo prostě Starý Němen nebo Stará Rusnė. Do tohoto pravého ramene se v místě naproti středu ostrova vlévá pravostranný přítok Voryčia. Ostrov je vzdálen 1 km na jihovýchod od města Rusnė. V sousedství ostrova, proti proudu, v ústí řeky Leitė je ještě jeden podstatně menší ostrov o rozloze asi necelý 1 hektar.

Ostrov Ragininkų sala na mapě[editovat | editovat zdroj]

Flóra a fauna[editovat | editovat zdroj]

Ostrov Ragininkų sala je bažinatý, hustě zarostlý vrbami, olšemi, ostružinami, rybízovým křovím. Ostrov je velmi oblíbený rybáři; je to velmi příhodné místo pro lov candátů, štik, línů, červenopeřic, karasů a jiných druhů ryb. Na jihozápadní straně ostrova je prostorný, vysoko položený a otevřený plácek, vhodný pro utáboření. [1]

Rezervace[editovat | editovat zdroj]

Ostrov Ragininkų sala je botanicko-zoologickou Rezervací.

Úloha ostrova při povodních[editovat | editovat zdroj]

V době hromadění plovoucích ker je tento ostrov jedno z nejčastějších míst, kde dochází k ucpání řeky krami a tím příčinou povodní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http:www.silutevb.lt/biblioteka/knygos/siluteskrastas.doc