Raffaellino del Colle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Raffaellino del Colle
DelColle1.jpg
Narození 1490
Sansepolcro
Úmrtí 17. listopadu 1566 (ve věku 75–76 let)
Sansepolcro
Povolání malíř
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Raffaellino del Colle, Vzkříšení

Raffaellino del Colle (1490 Sansepolcro17. listopadu 1566 tamtéž) byl italský manýristický malíř, který působil převážně v Umbrii. Narodil se v části Colle města Borgo Sansepolcro v provincii Arezzo v italském Toskánsku.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Raffaellino či Raffaellino della Colle byl žákem Raffaela Santi a je považován za jeho asistenta při práci na výzdobě renesančního příměstského domu Villa Farnesina v Římě. Po Raffaelově smrti pokračoval Raffaellino v práci ve Vatikánu, kde pomáhal dokončit práce v Apoštolském paláci. Práce řídil Giulio Romano. Místnosti jsou známy jako Raffaelovy sály. V roce 1527 došlo v Římě k události známé jako Sacco di Roma, vyrabování Říma vojskem Karla V. císaře Svaté říše římské. Po této události se mnoho umělců vrátilo do svých domovských měst. Rafaellino odešel do blízkosti svého rodiště, do Perugie, oblasti v severní části Umbrie. Maloval zde oltářní obrazy pro hlavní kostely. Díla se nyní většinou nacházejí v městském muzeu umění. Pracoval také v městě Sansepolcro, dříve Borgo Santo Sepolcro, v toskánské provincii Arezzo.

Od roku 1539 do roku 1543 pracoval na zakázkách rodiny Della Rovere v Urbinu. Jedním z umělců, s kterým Raffaellino spolupracoval, byl italský manýristický malíř a architekt pozdní renesance Girolamo Genga (kolem 1476 – 11. července 1551). Pracoval s ním na dekoracích pozdně renesančního předměstského palácového domu v Pesaru, v Císařské vile (Villa Imperiale), kde vytvořili výzdobu v Camera dei Semibusti, Sala della Calunni a v Herkulově kabinetu pro urbinského vévodu Francesco Maria I. della Rovere . V Perugii pracoval u Rocca Paolina (1540). V roce 1536 Vasari pověřil Raffaellina pracemi na pouličních dekoracích k oslavě vstupu Karla V. do Florencie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Raffaellino del Colle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]