Réseau Sentinelles

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Réseau Sentinelles
ZakladatelAlain-Jacques Valleron
Vznik1984
SídloPaříž, Francie
Oficiální webwww.sentiweb.fr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Réseau Sentinelles (volně česky Síť hlídek), je síť 1260 praktických lékařů (2 % z celkového počtu praktických lékařů v evropské části Francie), dobrovolníků, z celé Francie. Členové se nazývají „médecins sentinelles“. Síť byla založena v roce 1984 profesorem Alain-Jacquesem Valleronem a je řízena národním výzkumným ústavem zdraví - INSERM („Unité mixte de recherche en Santé“) při Univerzitě Pierre a Marie Curie Paris VI. Hlavním cílem této organizace je pozorování 14 zdravotních příznaků.

Nepřetržité pozorování 14 zdravotních příznaků[editovat | editovat zdroj]

Pozorování praktických lékařů umožňuje sesbírání, analyzování a rozmnožení epidemiologických dat v reálném čase. Patří do sestavy pozorování zavedeného Institutem pro zdravotnický monitoring (Institut de Veille Sanitaire – InVS), jež získalo doporučení od Národní komise pro informatiku a svobodu – CNIL.

Pozorované choroby, z toho infekční:


a nepřenosné:

  • Astma (od roku 2002)
  • Pokusy o sebevraždu (od roku 1999)
  • Hospitalizace (od roku 1997)


Co se týče chřipky, gastroenteritidy a spalniček, dohled umožňuje vysledovat, včas upozornit a předvídat vypuknutí státní či regionální epidemie.

Údaje od anonymních pacientů jsou posílány lékaři do Geografický informační systém (GIS). Týdeník Sentiweb-Hebdo je aktualizovaný každé úterý na portálu Sítě Sentinelles a rozesílaný elektronickou poštou více než 4000 předplatitelů a také velkým národním médiím. Kromě toho je vydávána „výroční bilance“ s veškerými údaji a uložena na internetu v sekci „dokumentace/výroční zprávy“.

Síť lékařů spolupracuje s centrem Světová zdravotnická organizace (WHO) pro elektronický dohled nad infekčními chorobami.

Vědecký výzkum[editovat | editovat zdroj]

Údaje získané ze Sítě Sentinelles umožňují vytvářet:

  • detekční modely a upozornění založená na tzv. metodě „Serpent de Serfling“ [1]
  • prognostické modely epidemií v různých geografických měřítkách [2]

Specializovaná epidemiologie[editovat | editovat zdroj]

Epidemiologické dotazníky jsou pravidelně zasílány lékařům sentinelům. Jsou vytvářeny s ohledem na etické chování v epidemiologii vydané Asociací frankofonních epidemiologů, respektive „Association des épidémiologistes de langue française“ (ADELF). Všechny dotazníky mají pořadové číslo podle psaného protokolu a jsou předmětem konečné studie. Procházejí vnitřním auditem, který zajišťuje jejich kvalitu a také musejí být odsouhlaseny Národní komisí pro informatiku a svobodu (Commission nationale de l'informatique et des libertés-CNIL). Výsledky jsou umístěny na internetové stránce Sítě Sentinelles v sekci „dokumentace/pravidelné dotazníky“ .

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]