Rájovčík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxParosphromenus
alternativní popis obrázku chybí
Parosphromenus spec.
Vědecká klasifikace
Říše Živočichové (Animalia)
Kmen Strunatci (Chordata)
Třída Paprskoploutví (Actinopterygii)
Podtřída Kostnatí (Neopterygii)
Řád Ostnoploutví (Perciformes)
Podřád Labyrintky (Anabantoidei)
Čeleď Guramovití (Osphronemidae)
Rod Parosphromenus
Bleeker, 1877
Druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parosphromenus (v české literatuře označován jako rájovčík nebo nejednoznačně jako rájovec) je rod labyrintních ostnoploutvých paprskoploutvých ryb z čeledi guramovití (Osphronemidae). Jedná se o drobné (2,5-6 cm) pestrobarevné ryby obývající černé pralesní vody jihovýchodní Asie. Jsou ohroženy destrukcí pralesních biotopů.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Typovým druhem rodu je Osphromenus deissneri Bleeker, 1859. Vědecky popsáno je v současnosti 18 platných druhů:

Skutečný počet druhů je však pravděpodobně větší. Členové mezinárodní labyrintkářské asociace IGL na podzim roku 2008 napočítali 64 odlišných přírodních forem, z nichž 50 chovali členové ve svých akváriích.

Členění rodu do skupin[editovat | editovat zdroj]

Rod Parosphromenus je z praktických důvodů chovateli nadále členěn do neformálních skupin. IGL, mezinárodní asociace chovatelů labyrintních ryb, publikovala následující členění rodu:[1]

Chov v akváriu[editovat | editovat zdroj]

Ryby rodu Parosphromenus vyžadují kvalitní, velmi měkkou a kyselou vodu. Uhličitanová tvrdost by neměla překročit 2 °dKH a konduktivita by neměla překročit 60 μS·cm-1. Hodnota pH by měla být mezi 4–6,5, s tím, že některé druhy vyžadují hodnoty v kyselejší části rozsahu. Akvárium nemusí být velké, jednomu nebo dvěma párům stačí akvárium o objemu 25-40 litrů. Nádrž by měla být jen tlumeně osvětlená, zadní a boční stěny zatemněné a hladina by měla být zarostlá vodními rostlinami. Na dno nádrže je vhodné umístit několik dubových nebo bukových listů a jeden list mandlovníku mořského. [2] [3] [4]

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Ryby rodu Parosphromenus většinou přijímají pouze živé krmivo. Výborným krmivem jsou černé komáří larvy (Culex) nebo plankton nalovený v přírodě, lze je ale krmit i podomácku produkovaným krmivem jako jsou nauplie žábronožek solných nebo hlístice "Grindal". Ke krmení se nehodí octomily, neboť ryby nejsou zvyklé přijímat potravu z hladiny. Krmení nítěnkami nebo patentkami může vést k bakteriálním infekcím a proto se nedoporučuje.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://joomla.igl-home.de/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=50&Itemid=77&lang=en
  2. FINKE, Peter. Praise for the colorful dwarfs: Six reasons why Parosphromenus are the ideal aquarium fish for me. Der Makropode. Duben 2008, roč. 30, čís. 1, s. 7-11. Anglická verze. Dostupné online. ISSN 0937-177X. (anglicky) 
  3. HALLMANN, Martin. Licorice gourami – an extensive issue: Part 1. Der Makropode. Listopad 2008, roč. 30, čís. 3, s. 97-99. Anglická verze. Dostupné online. ISSN 0937-177X. (anglicky) 
  4. FINKE, Peter. Licorice gourami in tanks: Basic facts and recommendations. Der Makropode. Duben 2009, roč. 31, čís. 2, s. 59-62. Anglická verze. Dostupné online. ISSN 0937-177X. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]