Quintus Naevius Sutorius Macro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Quintus Naevius Sutorius Macro
Narození21 př. n. l.
Alba Fucens
Úmrtí38 (ve věku 59–60 let)
Řím
Povolánípolitik
ChoťEnnia Thrasylla
Funkcepretoriánský prefekt (31–38)
Praefectus vigilum (do 31)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Quintus Sutorius Macro (21 př. n. l.38) byl prefektem pretoriánské gardy za císařů Tiberia a Caliguly. Do svého úřadu nastoupil po popravě velitele gardy Seiana v říjnu 31. Předtím sloužil jako prefekt vigilů (oddíly udržující pořádek ve městě, jakási policie zkřížená s požárníky). Macro se patrně sám podílel na diskreditaci Seiana a likvidaci jeho i jeho rodiny.

Po smrti císaře Tiberia roku 37 sloužil jako velitel gardy nového císaře Caliguly. Možná právě jeho přičiněním se Caligula stal císařem. Podle legend, které často používá literatura i film (Gravesův román Já, Claudius, román Josefa Tomana Po nás potopa, film Caligula z roku 1979), dokonce zadusil císaře Tiberia poté, co se probral k životu, když už byl považován za mrtvého. Každopádně měl jako velitel gardy určitě vliv na to, že byl Caligula nakonec provolán císařem, a na to, že Tiberiova poslední vůle, ve které určil Caligulovým spoluvládcem svého vnuka Tiberia Gemella, byla v senátu prohlášena za neplatnou. Macro se na Caligulu snažil tlačit i pomocí své ženy Ennie, kterou mu ochotně nabízel za milenku.

Je možné, že se Macro pokoušel vládnout za Caligulu stejně tak, jak Seianus vládl svého času za Tiberia a taky stejně jako on později skončil. Stal se jednou z mnoha obětí císaře a byl roku 38 s největší pravděpodobností popraven (je ovšem možné, že v bezvýchodné situaci jako mnoho jiných raději spáchal sebevraždu).

Jeho nástupcem v úřadu prefekta pretoriánů se stal Cassius Chaerea.