Caligula (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Caligula je italsko-americké historicko-erotické filmové drama z roku 1979 režiséra Tinto Brasse s Malcolmem McDowellem v hlavní roli. Film pojednává o vzestupu a pádu římského císaře Caliguly.

Jde o jeden z nejkontroverznějších a nejotevřenějších historických hraných filmů v celé historii kinematografie 20. století, který byl některými herci i diváky považován za snímek otevřeně pornografický pro své otevřeně znázorněné sexuální scény. Původní scénář napsal Gore Vidal a doplňkové sexuální scény pak natáčel Giancarlo Lui a zakladatel časopisu Penthouse Bob Guccione.

Z důvodů otevřeně znázorněného sexu byl původní film několikrát sestříhán a existuje v několika různých kratších verzích. Také někteří významní herci posléze odmítli být s tímto filmem spojováni a jejich jméno nebylo uvedeno ani ve filmových titulcích.

Film nicméně velice dobře postihl dusivou náladu neustálého strachu, neomezené krutosti, incestního i jiného sexu, bezprecedentního násilí, která v té době panovala nejen na Caligulově panovnickém dvoře ale v celém tehdejším Římě.[zdroj?]

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]