Cassius Chaerea

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cassius Chaerea
Narození 12 př. n. l.
Římská republika
Úmrtí 41 (ve věku 53–54 let)
Řím
Příčina úmrtí bodná rána
Povolání centurion, voják a politik
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Cassius Chaerea (?41 Řím) byl velitel Pretoriánské gardy (podle Suetonia byl pouze jedním z pretoriánských tribunů), jmenovaný nejspíš až za císaře Caliguly. Stal se vůdcem spiknutí s cílem zavraždit Caligulu a (údajně) obnovit republiku. Císařova vražda se spiklencům podařila, nikoliv už ovšem další kroky. Po několika hodinách chaosu provolala Pretoriánská garda bez vědomí Cassia císařem Claudia, jediného přeživšího následníka Julsko-klaudijského rodu.

Tato událost bývá vykládána jako znak nepřipravenosti onoho spiknutí, když si velitel gardy nedokázal zajistit činy své vlastní jednotky. Cassius Chaerea i další chycení spiklenci byli na rozkaz nového císaře Claudia popraveni, nejspíše již 25. ledna 41, den po smrti Caliguly.

Veřejnosti je tato postava známa především z románu Roberta Gravese "Já, Claudius" a "Claudius Bůh a jeho žena Messalina". Spisovatel postavu Cassia Chaerey umístil do děje románu na několika místech, v různých časových obdobích, a líčí ho v neobyčejně příznivém světle, včetně pohnutek k provedení Caligulovy vraždy. V britském televizním seriálu Já, Claudius z roku 1976, který byl natočen velice věrně podle literární předlohy, Cassia Chaereu hrál britský herec Sam Dastor.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  • Suetonius, De vita Caesarum (Životopisy dvanácti císařů), "Caligula", LVI.