Pumapunku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
pohled na část archeologické lokality

Pumapunku (též Puma Punku, Puma Pumku nebo Puma Puncu, česky brána pumy) je významné jihoamerické archeologické naleziště monumentálního chrámového komplexu, jedna ze součástí místa Tíwanaku u stejnojmenného města na západu Bolívie.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Leží v nadmořské výšce přibližně 3800 m n. m., v historické oblasti inckého kulturního prostoru. Komplex Pumapunku se rozkládá na obdélníkové terase o rozměrech zhruba 167 × 117 m, vážící 450 tun. Součástí je mnoho monolitů, největší z nich má 871 × 517 × 107 cm. Materiál je diorit, který se vyskytuje v lokalitě poblíž jezera Titicaca, vzdáleného asi 15 km.

Doba vzniku je od objevení místa předmětem vědecké diskuse. Podle zjištění archeologa Alexeje Vraniče pomocí uhlíkové metody z roku 2002 se určuje stáří místa do let 536–600 n. l. Německý badatel Arthur Posnansky (1873–1946), zveřejnil v roce 1945 teorii, podle které je brána Puma Punku, též známá jako brána slunce, pozicována a orientována s ohledem na jižní oblohu před 14–15 tisíci let (mimo jiné na základě posunu zemské osy).

Překvapující jsou technologie použité při budování komplexu civilizací, která například ani nepoužívala písmo. Monolity vynikají pravými úhly, rovností povrchu a úrovní zpracování. Některé kamenné bloky též disponují pravoúhlými konkávními prohlubněmi, rovnými rýhami a liniemi pravidelně vzdálených děr naznačujícími stopy mechanizace. Velikost chrámového komplexu zase vyžaduje pokročilé znalosti logistiky a plánování při stavbě. Doprava materiálu předpokládanou technikou valení kamenných bloků po kládách byla komplikována tím, že v této nadmořské výšce neexistuje vegetace stromů. Fascinující jsou též takzvané kameny H, vyrobené v normovaných (totožných) rozměrech.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]