Pultruze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pultruze je způsob výroby vláknových kompozitů v nepřetržitém procesu.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První patent na pultruzi byl podán v roce 1951, [2] v roce 1960 se pultruzí zabývalo asi 20 výrobců (převážně v USA), v roce 2020 se odhaduje objem trhu s pultruzemi na 1,7 miliard USD.[3]

Technologie a zpracovávané materiály[editovat | editovat zdroj]

Schéma hlavních částí pultruzeru

Zásadně se rozeznává otevřený a uzavřený výrobní postup.

Při otevřeném postupu se vedou vyztužovací vlákna přes ponořovací válec do vany s pryskyřicí. S pomocí zvláštní mřížky se rozdělením vláken tvoří žádaný profil. Vlákna se pak smáčí v pryskyřici a prochází několika oddíly, ve kterých se směs vláken a pryskyřice postupně formují až na konečný tvar.

Při uzavřeném postupu se dostávají všechna vyztužovací vlákna do styku s pryskyřicí teprve při formování, zde však pod tlakem. Tímto výrobním postupem se dosahují vyšší objemy obsažených vláken, lepší impregnace a snížení emise styrenu.

Na nákresu vpravo je schematicky znázorněn výrobní postup:

Rovingy (Stellage) a rohože (Verstärkungsmaterial) jsou taženy přes impregnační vanu (Harzwanne) a vytvrzovací hlavu (Härtungswerkzeug) tažným zařízením (Ziehwerkzeug) k pile (Säge).

Duroplast tvrdne v pultruzačním zařízení kontinuálně při teplotách mezi 100 a 200 °C. Vytvrzený profil se pak může rozřezat na libovolně dlouhé díly.

Celý proces se udržuje v chodu s pomocí tažného zařízení, které nepřetržitě táhne vytvrzený profil spolu s přiváděnými vlákny. Zařízení sestává z pásového tahače nebo z hydraulicky poháněných čelistí. (Anglický název pultrusion je odvozen z pull=táhnout a extrusion=protlačení).

Pultruzované profily

K pultruzi se dají použít i poměrně levné pryskyřice všech druhů. Pryskyřičná lázeň může obsahovat plniva, barviva a různé přísady pro zlepšení vlastností. Jako výztuž jsou vhodná skleněná nebo uhlíková vlákna (jednosměrně kladená nebo jako rohože) nebo i přírodní textilní vlákna.

Technologie je proto vhodná k výrobě (poměrně) cenově výhodných kompozitových profilů. Kvalita těchto kompozitů zhotovených za vysoké teploty při vytvrzování a při konstantních podmínkách podstatně převyšuje ručně skládané a za studena tvrzené kompozity. Podíl vlákenné výstuhy může dosáhnout až 70 % (u laminátu 20 %), šířka hotového profilu může být až 1000 mm a výška 500 mm. Materiál se dá zpracovávat rychlostí do 150 cm/min.[4]

U novějších pultruderů se pryskyřice do tvarovací hlavy vstřikuje, což zajistí lepší prosycení výztuže a odstranění par reaktivního rozpouštědla. Pultruzí se vstřikováním lze vyrábět i sendvičové panely. Nyní se pro pultruzi používají také prerepregy, profily, i zakřivené, je potom možno použít pro primární prvky letadel. Pultruze prepegu s uhlíkovými vlákny a epoxidovou pryskyřicí je však diskontinuální proces, protože epoxidová pryskyřice pomaleji reaguje a profil se musí před odtažením nechat vytvrdit alespoň na 70%.[5]

Příspěvek se zakládá v hlavních bodech na článku Strangziehen na německé WIKIPEDII.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Neitzel/Mitschang: Handbuch Verbundwerkstoffe, Hanser Technikbücher 2004, ISBN 3-446-22041-0

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Pultrusion Process [online]. Liberty Pultrusions, 2020 [cit. 2020-11-21]. [Pultrusion Process Dostupné online]. (anglicky) 
  2. Faserverbundstoffe [online]. R&G Faserverbundwerkstoffe G, 2009 [cit. 2020-11-21]. [R&G_Handbuch.pdf (r-g.de) Dostupné online]. (německy) 
  3. Pultrusion Market [online]. The Wall Street Journal, 2020-10-08 [cit. 2020-11-21]. [Market research Reports and Industry Analysis Reports - Market Reports World Dostupné online]. (anglicky) 
  4. Technologie výroby [online]. prefa kompozity, 2018 [cit. 2020-11-21]. [Pultruze (tažení) – PREFA KOMPOZITY,a.s. (prefa-kompozity.cz) Dostupné online]. (česky) 
  5. Technologie [online]. Doc.Ing.Kořínek, 2016 [cit. 2020-11-21]. [Kompozity (webnode.cz) Dostupné online]. (česky)