Pudlovna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Schéma pudlovací pece

Pudlovna (přes něm. puddeln z angl. puddle pův. míchat maltu, mícháním tekuté litiny odnímat uhlík)[1] je metalurgický provoz, kde se provádí pudlování, [2] tj. historický výrobní postup zkujňování surového železa v pudlovacích pecích plamenného typu.[3]

V Čechách byl Fürstenberky v Roztokách vybudován železářský komplex se šesti pudlovacími pecemi, válcovnou plechu a drátu, který pracoval až do roku 1903.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Výsledkem pudlování a následného kovářského zpracování produktu jsou polotovary nazývané svářková ocel. Byla vyráběna tyčová a profilová ocel, plechy a dráty, ale i nástroje. Bylo z ní postaveno nespočetně mostů, mezi jinými bývalý Dombrücke v Kolíně, viadukt Garabit nebo Ponte Maria Pia a Ponte Dom Luís I v Portu. Také ve své době nejvyšší stavba světa, Eiffelova věž, byla postavena z dílů vyrobených ze svářkové oceli.

V kultuře[editovat | editovat zdroj]

Původní ilustrace epizody pudlování Vernova románu z roku 1878

Ohromná pudlovna s padesáti pecemi v řadě je dějištěm jedné epizody románu Ocelové město Julese Verna. Autor uvádí i poměrně podrobný popis způsobu práce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HOLUB, J., LYER, S. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha : SPN 1992, str. 373
  2. Příruční slovník jazyka českého
  3. Encyklopedie Diderot, heslo „pudlování“, přes databázi DEBdict 1.7.12

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]