Psané skály

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Psané skály
Detail jednoho z nápisů: „Wieczni Pane Bože nass genz na wisostech przebiwass“
Detail jednoho z nápisů: „Wieczni Pane Bože nass genz na wisostech przebiwass“

StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Identifikátory
Kód památky18661/2-270 (PkMISSezObrWD)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Psané skály jsou skalní útvar nedaleko vesnice Poličany na Benešovsku, nad zátokou, kde se potok Mastník vlévá do vodní nádrže Slapy. Do srázu stoupají kamenné schody, nad jejichž zakončením jsou do skal vyryty nápisy náboženského charakteru (v češtině, němčině a latině) a reliéfy slunce a hvězd. Lokalita je od roku 1965 kulturní památkou.[1][2] Kolem roku 1925 zde byla osazena pamětní deska s reliéfem kalicha a nápisem „Pravda vítězí. Zde se zdržovali pro víru pronásledovaní naši předkové.“[3]

Nápisy[editovat | editovat zdroj]

Nápisy pocházejí nejspíš z 16. nebo 17. století a jejich autory jsou pravděpodobně mikulášovci (následovníci Mikuláše Vlásenického, zvaní též mikulášenci či Pecínovští bratři) nebo členové jiné odnože českých bratří, kteří se zde skrývali před pronásledováním. (Konkrétně bývá zmiňován živohoštský kališnický farář Matěj Poličanský, který v roce 1612 svou církev opustil a několik let stál v čele poličanských mikulášovců.)

Turistická značka[editovat | editovat zdroj]

V Psaných skalách začíná trasa žluté turistické značky Klubu českých turistů (trasa 6038), která vede přes Nahoruby,[3] Blažim, Jablonnou a Nedvězí do Teletína (a dále až do Třebsína, ale už ne jako trasa 6038).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-18]. Identifikátor záznamu 129381 : pomník - skalní nápisy "Psané skály". Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Metainformační systém Národního památkového ústavu - vyrozumění o zápisu kulturních památek
  3. a b MUDROVÁ, Ivana. Kam značky nevedou III: a další podivuhodné cesty. Praha: NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2007. 263 s. ISBN 978-80-7106-891-4. Kapitola Psané skály a zřícenina Kozí hřbet, s. 14–21. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • PETRÁŇOVÁ, Lydia. Per saecula ad tempora nostra : sborník prací k šedesátým narozeninám prof. Jaroslava Pánka. Příprava vydání Mikulec, Jiří a Polívka, Miloslav. Svazek druhý. Praha: Historický ústav Akademie věd České republiky, 2007. (Práce Historického ústavu AV ČR = Opera Instituti Historici Pragae. Řada C, Miscellanea; sv. 18/1-2). Dostupné online. ISBN 978-80-7286-117-0. Kapitola Psané skály – příklad nezdařené narace, s. 240–246.