Prstová abeceda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukázka Bonetovy prstové abecedy z roku 1620

Prstová abeceda je komunikační systém, který užívají zejména neslyšící osoby.

Prstová abeceda využívá formalizovaných a ustálených postavení prstů a dlaně jedné ruky nebo prstů a dlaní obou rukou k zobrazování jednotlivých písmen abecedy. Prstová abeceda je využívána zejména k odhláskování cizích slov, odborných termínů, případně dalších pojmů. Prstová abeceda v taktilní (hmatové) formě může být využívána jako komunikační systém hluchoslepých osob.

Prstové abecedy ve světě[editovat | editovat zdroj]

Pro jednotlivé jazyky jsou používány různé systémy prstové abecedy. Pro latinku jsou častěji používány prsty jedné ruky. Praváci přitom vytvářejí písmena pravou ruku, leváci levou. Tento systém má svůj původ v 15. století a byl poprvé popsán španělskými mnichy. Byl poprvé použit v pařížské škole hluchých v 18. století a rozšířil se po celé Evropě. Pro jednotlivé jazyky existují odchylky; pro Spojené království, Austrálii a Nový Zéland je např. používána prstová abeceda pod zkratkou BANZSL (British, Australian and New Zealand Sign Language)[1], přepis francouzské abecedy je označován LSF (La langue des signes française).[2]

V řadě zemí jsou používány systémy, kde jsou jednotlivá písmena tvořena prsty obou rukou (dominantní ruky a podřízené ruky).

Prstová abeceda - ruština

Prstové abecedy jsou používány i pro jiná písma, než latinku (řečtina, ruština, arabština, japonština atd.).

Prstová abeceda v České republice[editovat | editovat zdroj]

Užívání prstové abecedy v České republice upravuje zákon č. 155/1998 Sb., o komunikačních systémech neslyšících a hluchoněmých osob.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Fingerspelling na anglické Wikipedii, Дактилология na ruské Wikipedii a Alphabet dactylologique na francouzské Wikipedii.

  1. Glottolog: BANZSL
  2. Abeceda LSF. www2.univ-paris8.fr [online]. [cit. 2017-04-15]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-05-11. 
  3. Zákon 155/1998 Sb.

Související články[editovat | editovat zdroj]