Prsteny moci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Prsteny moci jsou fiktivní magické prsteny ve fantasy světě Středozemi J. R. R. Tolkiena. Jsou poprvé popsány v knize Pán prstenů.

Bylo vyrobeno dvacet Prstenů moci neboli Velkých prstenů. Šestnáct z nich vyrobili Elfové z Eregionu s vědomostmi a pomocí Saurona - Annatara. Celebrimbor sám vyrobil Tři prsteny elfů. Sauron sám tajně vyrobil poslední Velký prsten, jenž byl nazýván Jeden prsten, v ohních Hoře osudu v Mordoru. Bylo pravděpodobně vyrobeno mnoho malých prstenů, ale s menší mocí, než měly Velké prsteny.

Dějiny prstenů[editovat | editovat zdroj]

Po pádu Temného pána Morgotha, Sauron prosil o milost Valar, ale nakonec se odmítl podrobit soudu a utekl na východ.

Ukutí Prstenů moci[editovat | editovat zdroj]

Někdy kolem roku 1350 Druhého věku přišel do noldorského Eregionu Sauron v převlečení, pod jménem Annatar (Pán darů). Vynaložil velkou moc na ovládnutí Celebrimbora a ostatních kovářů. Předal elfům mnoho vědomostí. Bylo vyrobeno 19 Prstenů moci známých také jako Velké prsteny a neznámý počet menších prstenů. Šestnáct prstenů vyrobili elfové s jeho pomocí a Tři prsteny vyrobil Celebrimbor sám.

Prsteny vznikly ze smutku elfů nad ztrátou a touhou zachovat krásné. Měly prodlužovat život, otupit zub času a vytvářet krásu. Poté (kolem r. 1600) Sauron vyrobil v Hoře osudu tajně Vládnoucí prsten (tím počet Prstenů moci zaokrouhlil na 20).

Vládnoucí prsten sloužil k vládě, magii a kontrole. Měl ovládat všechny ostatní prsteny a jejich nositele. Elfové ale slyšeli verše, které do něj byly vyryty (šestý a sedmý z následující básně), poznali že byli zrazeni a sejmuli své prsteny (a nikdy neukovali další). Roku 1695 Druhého věku Sauron dobyl Eregion a získal Devět prstenů. Mučením Celebrimbora poté zjistil, kde bylo Sedm.

Verše prstenu[editovat | editovat zdroj]

Tři prsteny pro krále elfů pod nebem,
Sedm vládcům trpaslíků v síních z kamene,
Devět mužům: každý je k smrti odsouzen,
Jeden pro Temného pána, jenž dlí na trůně
v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.
Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže
v zemi Mordor, kde se snoubí šero se šerem.

Tři[editovat | editovat zdroj]

Tři prsteny Elfů byly vyrobeny samotným Celebrimborem a Sauron se jich nikdy nedotkl. Zůstaly skryty a nebyly používány, dokud měl Sauron Jeden prsten. Tři prsteny byly vyrobeny poté, co Sauron z Eregionu odešel. Tři sloužily k zachování krásy a byly nejmocnějšími Prsteny moci. Elfové je před Sauronem skryli a Sauron je nemohl nalézt. Elfové je však nemohli používat, dokud se Jeden prsten neztratil, protože díky moci Jednoho prstenu by jim Sauron vládl a mohl by vidět a kontrolovat, co s nimi kdo činil.

Z popisu je zřejmé, že nositelé Tří prstenů byli schopni prsteny "skrýt", tedy učinit je neviditelné.

Narya[editovat | editovat zdroj]

Narya nazývaná též Prsten ohně nebo Červený prsten je jedním ze Tří prstenů, jež ukul sám Celebrimbor. Byl osazen Rubínem. Na začátku války elfů se Sauronem jej Celebrimbor dal společně s prstenem Vilya Gil-galadovi. Gil-galad jej svěřil Círdanovi. Ten po příchodu Gandalfa poznal jeho povahu a daroval mu Naryu. Měla rozdmýchat v ostatních touhu po boji proti tyranii, dominanci a zoufalství, probouzet naději a dobro v každém kdo se nacházel v jeho blízkosti.

Nenya[editovat | editovat zdroj]

Nenya nebo také Prsten Vody je jedním ze Tří prstenů. Byl vyroben z mithrilu a osazen diamantem. Tento prsten měl sílu uchovávat a chránit. Prsten nosila Galadriel a užívala jej na ochranu Lothlórienu před Sauronem a udržení jeho krásy. Po zničení Vládnoucího prstenu zanikla moc Nenyi a Galadriel s ní odplula do Valinoru.

Vilya[editovat | editovat zdroj]

Vilya, Prsten vzduchu je jedním ze Tří prstenů. Byl také nejmocnější ze tří prstenů. Byl ze zlata a ozdobený Safírem. Během války elfů se Sauronem ho nosil Gil-galad, po něm jej dostal Elrond.

Sedm[editovat | editovat zdroj]

Sedmi prstenů se Sauron zmocnil, když dobyl Eregion. Daroval je otcům trpaslíků. Říká se však, že přinejmenším Durin III, král Khazad-dûm, dostal prsten přímo od elfů. Je-li tomu tak, Sauronovi to vyhovovalo. Trpaslíky nešlo ovládnout a změnit ve stíny, ale prsteny v nich zesilovaly touhu po zlatě a bohatství a Sauron z toho měl prospěch. Základem pokladů trpaslíků bylo právě Sedm prstenů. Později tyto poklady vyplenili draci a některé prsteny byly stráveny ohněm, ostatní dostal zpět Sauron. Poslední ze Sedmi odejmul Thráinovi, otci Thorina Pavézy, když jej dopadl a odvedl do své pevnosti Dol Gulduru. Protože toužil pouze po prstenu, podařilo se Thráinovi uschovat tajnou mapu a klíč od Ereboru, jejž pak na pokraji smrti věnoval Gandalfovi, který se pokoušel jej zachránit. Díky tomuto drobnému Sauronovu přehlédnutí se trpaslíkům později podařilo v Ereboru obnovit Království pod horou, byl zahuben drak Šmak a možná i zachráněna Středozem.

Devět[editovat | editovat zdroj]

Kromě sedmi se Sauron zmocnil také devíti a daroval je devíti vládcům lidí. Ti podle své povahy dříve či později propadli zlu a stali se pouhými nástroji Sauronovy vůle. Po Sauronově porážce odešli do stínů a stali se prstenovými přízraky. Po zničení Vládnoucího prstenu zmizeli do nicoty. Vůdcem Devítky byl Černý Númenorejec Er-Murazor, Černokněžný král Angmaru, jehož prý nezabije žádný živý muž. Dalšími nazgûly byli: Khamûl Černý Východňan, Dwar z Wawu, Jí Indúr Úsvit smrti, Akhórahíl Slepý čaroděj, Hoarmúrath Dírský, Adúnaphel Tichý, Ren Nečistý a Úvatha Koňák. Akhórahíl a Adúnaphel měli být rovněž Černými Númenorejci. Tyto jména nazgûlů nejsou podložené dílem Tolkiena, jsou ale oblíbené mezi fanoušky Pána prstenů.

Vládnoucí prsten[editovat | editovat zdroj]

Hlavní článek: Jeden prsten

Jeden prsten tajně vyrobený Sauronem v Hoře osudu měl moc vládnout ostatním 19 prstenům. Umožňoval Sauronovi vidět a kontrolovat myšlenky jejich nositelů a vše co těmito Prsteny bylo činěno. Dokud však Sauron měl Jeden prsten, elfové své Prsteny nepoužívali a trpaslíky nebylo možno mocí Prstenu ovládnout a změnit ve stíny. Sauron do Prstenu vložil svou vůli, což se nakonec ukázalo jeho zkázou. Kletbě Prstenu neodolal nikdo, kdo jej získal – Prsten každého zradil.

Konečný osud prstenů[editovat | editovat zdroj]

Vládnoucí prsten byl zničen v Hoře Osudu. Tři byly odvezeny do Valinoru, ztratily však svou moc. Dva z trpasličích prstenů získal Sauron, ostatní spolykali draci. Devět zřejmě zaniklo.

Související články[editovat | editovat zdroj]