Prom Queen: The Marc Hall Story

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prom Queen: The Marc Hall Story
Původní název Prom Queen: The Marc Hall Story
Země Kanada Kanada
Jazyk angličtina
Délka 88 min
Žánr drama
Scénář Michael MacLennan
Kent Staines
Režie John L'Ecuyer
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Aaron Ashmore
Marie Tifo
Jean Pierre Bergeron
Mak Fyfe
Hudba Gary Koftinoff
Kamera Glenn Warner
Střih Mike Lee
Výroba a distribuce
Premiéra Kanada 1. června 2004
Prom Queen: The Marc Hall Story na ČSFD Kinoboxu IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prom Queen: The Marc Hall Story (tj. Královna plesu: Příběh Marca Halla) je kanadský televizní film z roku 2004, který režíroval John L'Ecuyer podle skutečné události. Film popisuje spor studenta s katolickou školou ohledně své sexuální orientace.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Marc Hall bydlí v malém kanadském městečku Inniston a studuje v posledním ročníku zdejší katolické střední školy. Mac je gay, což jeho okolí akceptuje. Problém nastává ve chvíli, kdy chce jít na maturitní ples se svým přítelem Jasonem. Ředitelství školy na to nechce přistoupit s argumentem, že katolická církev nepodporuje homosexualitu. Za Marca se postaví jeho spolužáci i rodiče. Zastání najde i v organizaci bojující za práva homosexuálů, která najme právníka, aby podal na školu žalobu. Maloměsto je náhle v obležení novinářů a televizních reportérů a Jason není ze situace příliš nadšený. Marc je však odhodlaný dotáhnout svůj spor se školou do konce.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Aaron Ashmore Marc Hall
Marie Tifo Emily Hall
Jean Pierre Bergeron Audy Hall
Mak Fyfe Jason
Tamara Hope Carly
Scott Thompson Lonnie Winn

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Gemini Awards: nominace v kategoriích nejlepší herec ve vedlejší roli (Jean Pierre Bergeron) a nejlepší střih (Mike Lee)

Okolnosti[editovat | editovat zdroj]

Marc Hall zažaloval v roce 2012 katolickou školní radu v Durhamu. Nejvyšší soud státu Ontario vynesl dne 10. května 2002 rozsudek, ve kterém konstatoval, že opatření katolické školy představovalo diskriminaci na základě sexuální orientace, když bylo středoškolskému studentovi zamítnuto právo účastnit se školou pořádané akce se svým přítelem. Tento rozsudek rovněž stanovil, že kanadská listina práv a svobod má vyšší právní účinnost než právo školy na vzdělávací systém bez zásahu státu, který ústava přiznává kanadské katolické církvi.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. (anglicky) Marc Hall v. Powers et al.