Projev Václava Havla v Rudolfinu v roce 1997

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Projev Václava Havla v Rudolfinu k oběma komorám Parlamentu České republiky přednesl dne 9. prosince 1997 v Dvořákově síni pražského Rudolfina tehdejší prezident České republiky Václav Havel.

Projev byl vyvrcholením politické krize, která byla patrná v celém roce 1997. A nebyla to pouze krize důvěryhodnosti politiků (viz neoprávněné užívání akademického titulu předsedou ODA Janem Kalvodou), ale i krize důvěryhodnosti celých politických stran (nevyjasněné financování ODS a ODA), krize důvěry v úspěšné pokračování ekonomických reforem (ekonomické balíčky) a v neposlední řadě i celkovou krizí ve společnosti (tzv. blbá nálada). Důležité však nebyly jen tyto ekonomické problémy, v projevu vyjádřil prezident i znepokojení nad stupňujícími se rasistickými útoky (měsíc před projevem byl na diskotéce v Biskupcově ulici ubodán dvěma skinheady súdánský student Hassan Elamin Abdelradi). Projev byl celkově přijat poměrně kladně[zdroj?], naopak nejrazantnější kritiku sklidil ze strany Václava Klause a ODS.

Havlův projev připomněl na témže místě Petr Pithart při svém projevu 5. října 2016, v den 80. výročí Havlova narození.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.respekt.cz/denni-menu/petr-pithart-pane-premiere-seberte-odvahu-a-mluvte-tak-jasne-jako-vaclav-havel

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]