Poslední společný předek (Y-DNA)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Poslední společný předek (Y-DNA), Adam chromozómu Y, je v genetice pojem pro člověka, jehož chromozom Y je předkem všech variant chromozómu Y dnes žijících mužů. Adam chromozómu Y je tedy mužský protipól mitochondriální Evy, posledního společného předka v mateřské linii, z něhož vychází mitochondriální DNA všech v současnosti žijících lidí. Jedná se však o předka pouze z hlediska chromozómu Y, tedy zhruba 2% bází (0,24% proteinů) lidského genomu. Současní lidé také obsahují 1% až 4% specificky neandrtálského genomu, tedy jiného předka - neandrtálce, který se oddělil od linie moderního člověka zhruba před 400 000 lety (poslední společný předek přibližně před 600 000 lety).[1] Navíc jsou lidé z 99% geneticky shodní s šimpanzem a společný předek (CHLCA - chimpanzee–human last common ancestor) žil zhruba před 6 milióny let.

Časový rámec[editovat | editovat zdroj]

Podle současných analýz žil Adam chromozómu Y pravděpodobně před 120 000 až 500 000 lety. Pravděpodobně před 200 000 lety.[2] Od mitochondriální Evy jej pravděpodobně dělilo mnoho tisíc generací. To je způsobeno rozdíly v reprodukční strategii u mužů a žen.

Adam chromozómu Y nepředstavuje stejného muže v celé historii lidstva. Poslední společný předek dnes žijících lidí se liší od muže, jenž byl, či bude společný pro lidstvo v jiném časovém okamžiku - s tím, jak vymírají celé mužské linie, se posledním společným předkem stávají stále mladší jedinci. V období strmého populačního růstu je vymření otcovské linie pravděpodobné mnohem méně, než při náhlém snížení počtu jedinců.

Ostatní druhy[editovat | editovat zdroj]

Šimpanz má společného Adama asi před miliónem let a gorila před 100 tisíci lety.[3]

Pojmenování[editovat | editovat zdroj]

Adam chromozómu Y je metaforou na biblického Adama. Použité jméno může svádět k dojmu, že se jednalo o jedinou osobu. „Y-Adam“ však není nějakou fixní postavou, ale spíše označením, za kterým je skryt v průběhu věků pokaždé někdo jiný.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4833433/ - The Divergence of Neandertal and Modern Human Y Chromosomes
  2. http://medicalxpress.com/news/2016-04-genetics-reveals-impact-lifestyle-evolution.html - Genetics reveals the impact of lifestyle on evolution
  3. http://phys.org/news/2016-02-ancient-chimpanzee-adam-million-years.html - Ancient chimpanzee 'Adam' lived over one million years ago, research reveals

Související články[editovat | editovat zdroj]

Haploskupiny chromozómu Y lidské DNA (Y-DNA)

Poslední společný předek (Y-DNA)
|
A BR
B CR
C DE F
D E G H IJ K
I J L M NO P
N O Q R