Poslední skotský král (film)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poslední skotský král
Původní název The Last King of Scotland
Země Spojené královstvíSpojené království Spojené království
NěmeckoNěmecko Německo
Jazyk angličtina
Délka 121 minut
Žánr drama
Předloha The Last King of Scotland
Námět Giles Foden
Scénář Peter Morgan, Jeremy Brock
Režie Kevin Macdonald
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Forest Whitaker, James McAvoy,
Kerry Washington, Gillian Anderson
Produkce Lisa Bryer, Andrea Calderwood,
Andrew Macdonald, Allon Reich,
Tessa Ross, Christine Ruppert,
Charles Steel
Hudba Alex Heffes
Kamera Anthony Dod Mantle
Střih Justine Wright
Výroba a distribuce
Premiéra CZE 8.2.2007
Produkční společnosti DNA Films
Film4
Distribuce Fox Searchlight Pictures
Rozpočet 6 mil $
Tržby 48,4 mil. $[1]
Ocenění Oscar za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli
Poslední skotský král na ČSFD FDb IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Poslední skotský král (anglicky The Last King of Scotland) je britský film z roku 2006, natočený podle stejnojmenné knihy Gilese Fodena. Příběh pojednává o cestě mladého skotského lékaře do Ugandy v 70. letech 20. století za vlády despotického generála Idi Amina, s kterým se jeho životní osud na čas spojí.

V roli generála se objevuje Forest Whitaker, který byl za svůj výkon oceněn Oscarem. Lékaře Nicholase Garrigana pak hraje skotský herec James McAvoy. Česká premiéra proběhla 8. února 2007.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Nicholas Garrigan (James McAvoy) se rozhodne po malé oslavě jeho promoce změnit svůj život a odcestovat na lékařskou praxi do světa a vymanit se tak z nudného života s rodiči ve Skotsku. Z náhodného zabodnutí prstu do glóbusu dá přednost pro něj zcela neznámé Ugandě před Kanadou, kterou „trefil“ první.

Cestou na ugandský venkov, kterou absolvuje autobusem, se Nicholas seznamuje s místní kulturou i ženami, které jsou jeho vášní. V zapadlé malé nemocnici, svém novém působišti, nabírá lékařské zkušenosti. V té době nedaleko probíhá míting generála Amina (Forest Whitaker), který se zrovna dere k politické i vojenské moci země. Nicholas spolu se svou anglickou kolegyní Sarou (Gillian Anderson) se jedou na akci podívat. Zatímco Sara je k projevům a celému Aminovu divadlu skeptická, Nicholas je nadšen. Později akci na její popud opouštějí předčasně. Během návratu do nemocnice je dožene vojenská ozbrojená hlídka s tím, že měl generál nehodu a potřebují lékaře.

Amin, jehož vůz se srazil s krávou, je ošetřován Nicholasem, zatímco majitelé zvířete, které řve bolestí, se ho snaží uklidnit. Nervózní Nicholas je několikrát prosí, ať trápící se zvíře zabijí. Když se nic neděje vytrhne překvapenému generálovi, jemuž obvazoval ruku, pistoli z jeho opasku a zvíře zastřelí. V tu chvíli na něj míří několik samopalů a rozpálený Amin na něho vykřikne, co si to jako Brit dovoluje. Nicholas uvědomíc si vážnost celé situace jakoby mimoděk pronese, že je Skot, nikoli Brit, což mu zachrání život, neboť generál má pro Skotsko slabost a situace se uklidní. Pak se zase Nicholas se sestrou vrací zpět.

Po čase si pro Nicholase přijede Aminův poradce a odveze ho vládním vozem do Kampaly a jeho paláce. Tam se ho zeptá, chce-li být jeho osobním lékařem. Po krátkém rozhodování souhlasí. Časem se stávají blízkými přáteli. Nicholas si užívá luxusu darovaného již od Amina - prezidenta a nic netuší o jeho hrůzovládě. Honosí se umělým titulem „Poslední skotský král“, účastní se skotských přehlídek ugandské armády, žije nad poměry. Postupem se však seznamuje se záhadnými praktikami svého chlebodárce i s jeho vlastností nikomu nevěřit. K tomu všemu prožívá tajný románek s Kay (Kerry Washington), jednou z Aminových žen, který vyúsťuje v její otěhotnění. Kvůli shodě událostí nemůže dojít k plánovanému potratu a Nicholasova milenka utíká do své rodné vesnice za nejistou pomocí šamana. V těchto událostech se vše začíná obracet proti mladému lékaři. Je mu prohledán byt, sebrán britský pas a nahrazen nepoužitelným ugandským, čímž se mu zavírá cesta ze země. Postupné uzavírání hranic, vyhoštění cizích státních příslušníků, informační embargo a další věci kolem Aminova režimu otevírají Nicholasovi oči a jeho jediným přáním je dostat se ze země.

Po neúspěšném pokusu odstranit Amina pomocí pilulek, které diktátor užívá, se Nicholase během tiskové konference u příležitosti přistání uneseného letadla Air France na letišti v Entebbe zmocní Aminovi strážci a mučí ho. Amin mu vyčte jeho poměr se svou ženou Kay, o kterém se dozvěděl, a nechá ho napospas svým osobní strážcům. Mezitím před novináři prohlašuje, že pro unesené jsou připravena dvě letadla, která je dopraví domů.

Aminovi strážci jdou po Nicholasově omdlení celý akt zapít s tím, že se k němu vrátí. Nicholase mezitím vzkřísí jeho přítel z nemocnice, ugandský doktor Junju (David Oyelowo), který celý průběh sledoval z úkrytu. Poskytne Nicholasovi základní ošetření, aby byl schopen se dostat k letadlu připravenému pro unesené, což se mu také podaří. Sám za to však zaplatí životem - když Amin zjistí, že Garriganovi pomáhal utéci, nechá ho zastřelit.

Externí odkazy (česky)[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy (anglicky)[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]