Poruchy příjmu potravy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Poruchy příjmu potravy (zkráceně PPP) jsou duševní poruchy spojené s neschopností přijímat potravu v přiměřeném množství. Patří k nim mentální anorexie (úmyslné snižování váhy, které může vést až k úplnému odmítání potravy), bulimie (přejídání a následné vyzvracení potravy) a záchvatovité přejídání. Často se může stát, že se tyto nemoci střídají, např. přejedení ⇒ zvracení ⇒ hladovka ⇒ přejedení. Lidé často popisují PPP jako bludný kruh nebo kolotoč.[zdroj?]

Věkové hranice[editovat | editovat zdroj]

Poruchami příjmu potravy může trpět opravdu každý bez rozdílu věku, pohlaví i životní úrovně. PPP nejčastěji trpí dívky v období puberty, kdy jsou vystaveny velikému tlaku společnosti, snaží se dorovnat těm standardům, apod., ale vyskytují se i případy, kdy onemocní lidé ve věku 40 let. Lidé, kteří jsou perfekcionisté, často nemoci propadnou ve snaze být dokonalí.

Délka nemoci[editovat | editovat zdroj]

Tato onemocnění mohou být velice rozmanitá, jejich projevy jsou značně individuální. PPP je dlouhá nemoc, která může trvat rok, pět, deset let nebo i celý život. Nemoc se navíc často nepodaří zcela vyléčit a stále existuje riziko jejího návratu.

Příčiny[editovat | editovat zdroj]

Příčiny vzniku PPP nejsou přesně známy. Možné příčiny se rozdělují na biologické (např. ženy trpí PPP až 10× častěji než muži), psychologické (složité životní události, rodinné a emocionální faktory, závislost na psychoaktivních látkách) a sociologické (např. společností propagovaný ideál krásy – hubené modelky s BMI hluboko pod 20).[1]

Některé studie posledních let[2] zjistily korelaci mezi sledováním programů v televizi zaměřených na krásu a její „ideál“ u mladých dívek a pocity nespokojeností s vlastním tělem, následovanou poruchami příjmu potravy. Tyto studie navíc ukazují např. větší pravděpodobnost výskytu PPP u druhé generace černošských a latinskoamerických imigrantů v USA, kteří se snaží vyrovnat s ideálem krásy tak, jak je propagován v tamních časopisech a televizi.

Rizika[editovat | editovat zdroj]

PPP ovšem nepostihují jen psychiku. Nemocní jsou na tom obvykle velice špatně i po fyzické stránce. Lidé trpící PPP často považují nemoc za závažnou a zrádnou právě proto, že postihuje jak tělo, tak duši. Tato choroba může mít za následek i smrt.

Psychické problémy: deprese, výčitky, podrážděnost, nesoustředěnost, závratě, strach z tloustnutí, uzavření do sebe, ztráta zájmu o okolí, únava aj.

Fyzické problémy: řídnutí kostí, zvýšená kazivost zubů, ztráta menstruace a pozdější problémy s plodností, snadný vznik modřin, dehydratace, nízký krevní tlak, selhání srdce aj.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Audiovizuální dokumenty[editovat | editovat zdroj]

  • (anglicky)Thin, produkce HBO, režie Lauren Greenfield, 101 minut