Jojo efekt

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Jojo efekt je opětovné zvýšení tělesné hmotnosti po její předchozí cílené redukci. Opětovné přibrání je zpravidla větší, než byla původní redukce.

K jojo efektu dochází zpravidla tehdy, když se člověk po prodělané redukci hmotnosti rychle, resp. okamžitě, vrátí k původnímu, nezdravému způsobu stravování. Nezdravým způsobem stravování je v tomto případě myšleno nejen množství, ale i kvalita a skladba stravy.

Tělo člověka je zvyklé dělat si zásoby tzv. na horší časy. Pokud tedy člověk drží dietu, tzn. omezuje příjem potravin, potažmo energie, jeho tělo považuje takové období za „období chudoby“, srovnatelné kupř. se zimním obdobím v historii. Začne-li se člověk bezprostředně po úspěšné redukci hmotnosti stravovat tak, jak se stravoval, než nastoupil dietu, jeho tělo si neprodleně začne tvořit zásoby na příští „období chudoby“.

Jedná se o pozůstatek z minulosti, který má člověk ve svém těle geneticky zakódovaný. Je patrné, že v teplejších krajích je mnohem méně lidí s obezitou; částečně je to způsobeno také tím, že v dřívějších dobách zde byla celoroční úroda – hojnost –, a tělo tudíž nemělo důvod vytvářet si zásoby.

Jak předejít jojo efektu[editovat | editovat zdroj]

Obecně se doporučuje příjem potravin zvyšovat, resp. schéma diety opouštět, pozvolna. Tak se tělo lépe adaptuje, signál k vytváření zásob nedostane.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]