Portál:Google

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
e

Portál:Google

Google [gu:gl]IPA je americká společnost sídlící v Mountain View v Silicon Valley jižně od San Francisca v Kalifornii; její areál je přezdíván Googleplex. Je vlastněna holdingovou společností Alphabet Inc. Od podzimu 2006 je Google oficiálně zastoupen pobočkou v Česku,sídlící v Praze. Společnost je známá především díky svému internetovému vyhledávači, jehož popularita je taková, že se dnes již používá i sloveso googlovat či googlit ve smyslu hledat na internetu. V roce 2006 se toto sloveso objevilo v Oxford English Dictionary. Z hlediska českého jazyka se Google skloňuje dle vzoru hrad (Google, bez Googlu…).

Název Google vychází ze slova „googol“, označujícího číslo složené z jedničky a sta nul (10100), které bylo poprvé použito v roce 1938 devítiletým Miltonem Sirrotou, synovcem amerického matematika Edwarda Kasnera.

Společnost Google provozuje služby Google Search, Gmail, Google Play, YouTube, Google Classroom a další. Google je také majitelem operačního systému Android. Společnost také vyrábí mobilní telefony Pixel. Celý článek...

e

Zajímavosti

Víte, že...

... název Google je odvozen od čísla googol?

... Google má své kanceláře po celém světě, včetně České republiky?

... Google měl projekt chytrých brýlí, ale byl pozastaven?

e

Článek měsíce

YouTube [ju:tu:b] je největší internetový server pro sdílení videosouborů. Založili jej v únoru 2005 zaměstnanci PayPalu Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim. Nynější generální ředitelkou společnosti je Susan Wojcicki. V listopadu 2006 byl zakoupen společností Google za 1,65 miliardy dolarů (tehdy asi 36,75 miliard Kč). Google nyní provozuje tuto stránku jako dceřinou společnost, uživatelské účty mezi těmito společnostmi jsou propojené.

YouTube povoluje svým uživatelům nahrát videa, zhlédnout je, hodnotit, sdílet a komentovat. Na YouTube jsou dostupné videoklipy, TV klipy, hudební videa, trailery k filmům a další jako například video-blogy, krátká originální videa, nebo vzdělávací videa.

Od 9. října 2008 má YouTube i české rozhraní. Byla tak spuštěná 25. služba Google v pořadí.Google kromě českého překladu serveru přinesl také spolupráci s místními partnery. Česko se stalo 22. zemí světa a desátou v Evropě, kde byl YouTube lokalizován. V roce 2010 server získal v soutěži Křišťálová Lupa 1. místo v kategorii publikační platformy.

V říjnu 2015 byla spuštěna placená verze YouTube nazvaná YouTube Premium, umožňující vypnout reklamy u videí a zhlédnout obsah navíc. Celý článek...

e

Obrázek měsíce

Speciální 360° kamera sloužící při výrobě Google Street View v New Yorku.

e

Editujte a pomozte s vylepšením

Pomozte s editacemi a vytvářejte nové články. Chybějící články:

Pokud jste nenalezli to, co jste hledali, tento seznam doplňte.

e

Témata

Podtémata Google:

e

Vybrané články

e

WikiProjekt Google

WikiProjekt Google

WikiProjekt Google je WikiProjekt s cílem vylepšit a doplnit články o společnosti Google a jejích produktech. Pomozte nám s vylepšováním a tvorbou článků, nebo se podívejte na cíle tohoto projektu.Více na stránce tohoto WikiProjektu.

e

Historie společnosti

Portál:Google/Historie společnosti

e Portál:Google/Pata