Karaburun (poloostrov, Albánie)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poloostrov na mapě

Poloostrov Kalaburun (albánsky Gadishulli i Karaburunit) je největší poloostrov v Albánii. Nachází se v jižní částí země v blízkosti města Vlora a vybíhá do Středozemního moře. Odděluje tak Vlorský záliv od Středozemního moře (Otrantské úžiny). Jeho název pochází z turečtiny, kde znamená doslova černý mys.

Plocha poloostrova je 62 km² a je neobydlený. Dlouhý je celkem 16 kilometrů, šířka se pohybuje okolo tří až čtyř a půl kilometru. V současné době je vegetace i fauna ostrova chráněna (byla zde zřízena přírodní rezervace). Významnějším objektem, který se na poloostrově nachází je vojenská základna Pasha-Liman.

Hornatý poloostrov se vypíná do nadmořské výšky dosahující až 800 m. Nejvyšším vrcholem poloostrova je hora Maja e Koretës, jejíž výška činí 826 m n. m., a je odtud možné dohlédnout až na italskou pevninu.[zdroj?] Na jejím vrcholku stojí dominantní vysílač televizního a radiového signálu. Pobřeží je většinou příkré a lemované útesy, s výjimkou několika malých pláží. Často se zde nacházejí různé jeskyně.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]