Kanali

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kanali
Nejvyšší bodMaja e Çikës
Délka100 km km

StátAlbánieAlbánie Albánie
Map
Horninyvápenec
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kanali (albánsky Malet e Vetëtimës "Hromové hory" nebo Mali i Kanalit) jsou pobřežním pohořím v kraji Vlora v jihozápadní Albánii. Pohoří se zvedá na severovýchodním okraji Jónského moře a vybíhá až do Jaderského moře. Táhne se v délce přibližně 100 km ve směru jihovýchod-severozápad poblíž města Saranda podél Albánské riviéry nedaleko města Orikumi. Nejvyšším vrcholem je Maja e Çikës s nadmořskou výškou 2 044 m,[1][2] následuje Maja e Qorres (2 018 m).

Geologicky patří poloostrov Karaburun k pohoří Kanali a od zbytku pohoří je oddělen Llogarským průsmykem (1 027 m n. m.), který tvoří západní část pohoří Kanali nazývaného Akrocerauni (albánsky Malet Akrokeraune). Tato část pohoří je dlouhá asi 24 km a široká asi 4-7 km.[3]

Pohoří je rozčleněno suchými potoky a hlubokými propastmi, s řídkou vegetací, v níž převládají borovice v dolní části (do 600-800 m) a jehličnany (borovice černá, smrk, jedlovec aj.) v horní části.[4]

Cerunské hory byly popsány již ve starověku autory jako Ptolemaios, Strabón a Pausaniás a dodnes je jejich klasický řecký název (Κεραύνια όρη / Keravnia ori) často známější než jejich současný albánský název.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ceraunian Mountains na anglické Wikipedii.

  1. Maja e Çikës [online]. Geonames.org [cit. 2012-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. The Finest Peaks - Prominence and Other Mountain Measures. Adam Helman. vyd. [s.l.]: Trafford Publishing, 2005. Dostupné online. ISBN 9781412059954. (anglicky) 
  3. Management Plan Llogora-Rreza e Kanalit-Dukat -Orikum-TragjasRadhime-Karaburun Complex Site [online]. S. 23. Dostupné online. (albánsky) 
  4. BUDA, Aleks. Fjalori Enciklopedik Shqiptar. Tiranë: Akademia e Shkencave e RPSSH, 1985. S. 1245. (anglicky)