Poliklinika Gemelli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Policlinico Universitario Agostino Gemelli (česky Univerzitní poliklinika Agostina Gemelliho či krátce Poliklinika Gemelli) je fakultní nemocnice Katolické univerzity Nejsvětějšího Srdce, největší nestátní univerzity v Itálii. Jméno nese po zakladateli univerzity, lékaři a františkánském mnichovi Agostinu Gemellim.

Auditorium, Policlinico Gemelli - panoramio.jpg

Poskytuje jak neplacenou lékařskou péči jakožto součást italské zdravotnické sítě, tak placenou péči, o kterou je enormní zájem, neboť poliklinika patří k nejlepším nemocnicím v celé Itálii. Má nezastupitelnou úlohu v péči o zdraví obyvatel, výuce studujících lékařství, ošetřovatelství a léčebné rehabilitace, jakož i špičkovém zdravotnickém výzkumu, zejména pokud jde o infekční choroby a nemoci stáří. Mezi její nejznámější a nejvýznamnější pacienty tradičně patří papežové a další vysocí představitelé Vatikánu. Zemřeli zde např. kardinálové Šeper, Schotte, léčil se zde Georg Ratzinger, bratr papeže Benedikta XVI.

Jan Pavel II. byl na klinice několikrát dlouhodobě hospitalizován a prodělal zde větší množství operací, nejprve po atentátu v roce 1981 a poté při rozličných příležitostech, jak se s postupujícím věkem zhoršovalo jeho zdraví. Byl zde léčen i krátce před svou smrtí, nicméně poté, co se jeho stav ukázal beznadějným, byl v souladu se svým přáním odvezen zpět do Vatikánu, kde zemřel.

Komplex nemocnice se nachází v severní části Říma, asi 4 km od Vatikánu a jeho centrum tvoří čtyři velké budovy: vlastní Poliklinika, budova Ústavu infekčních chorob a Centra pro gerontologii, Biologický ústav a Centrum ochrany zdraví.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]