Podmokly (tvrz)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Podmokly
Rekonstruovaná hlavní budova podmokelského dvora
Rekonstruovaná hlavní budova podmokelského dvora
Účel stavby

hospodářské zázemí obchodní firmy

Základní informace
Slohrenesanční
Výstavbapo roce 1576
StavebníkJindřich mladší z Bünau
Současný majitelŽelezářství ABRAHAM, s.r.o.
Poloha
AdresaÚstecká čp. 12, Rozbělesy, Děčín, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Podmokly
Podmokly
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podmokly jsou tvrz v katastrálním území Podmokly. V současném členění statutárního města Děčín se nacházejí na území městské části Děčín V-Rozbělesy v Ústecké ulici na okraji obchodní zóny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V letech 1872 a 1920 byly na místě dochované tvrze nalezeny základy zdí dvou budov, které mohly patřit starší zaniklé tvrzi z patnáctého století, kdy Podmokly patřily Vartenberkům a později Asmanovi z Worgowitzu. Od jeho stejnojmenného potomka získali v roce 1545 vesnici rytíři z Bünau. Když v roce 1576 zemřel Günter z Bünau, byl jeho majetek rozdělen mezi dědice, a Podmokly získal Jindřich mladší z Bünau, který si zde nechal postavit renesanční tvrz. K podmokelskému panství patřilo asi dvacet vesnic. Po Jindřichově smrti je zdědil Jindřich starší z Bünau na Děčíně a Günter z Bünau na Šenštejně, přičemž z Günterovy části vzniklo bynovské panství. V podmokelské tvrzi poté bydleli pouze úředníci.[1]

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Tvrz původně měla podobu uzavřeného dvora opevněného pravděpodobně příkopem.[1] Dochovala se mladšími úpravami výrazně pozměněná dvoukřídlá budova s křížovými klenbami a se schodišťovou okrouhlou věží v nároží.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ANDĚL, Rudolf, a kol. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Severní Čechy. Svazek III. Praha: Nakladatelství Svoboda, 1984. 664 s. Kapitola Podmokly – tvrz, s. 385–386. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]