Podložka pod myš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Podložka pod myš

Podložka pod myš je doplněk počítačové myši, který má za úkol vytvoření vhodného povrchu, po kterém se pohybuje snímací zařízení. To je důležité hlavně u kuličkových počítačových myší, které byly hodně náročné na typ povrchu. Dnes, v době optických a laserových počítačových myší je toto hledisko důležité víceméně jenom pro profesionální grafiky a počítačové hráče.
Podložka má většinou přibližně obdélníkový tvar, ale je možno se setkat téměř s libovolným tvarem. Jedna strana podložky bývá matná s potiskem (platí spíše pro kuličkovou myš), která má za úkol umožňovat snadný pohyb. Druhá spodní strana je z pravidla bez potisku a vyráběna, aby dobře přilnula k povrchu, na který je položena. Profesionální podložky můžou mít z každé strany jiný povrch, kde je každý optimalizovaný na určitou činnost (hrubý –rychlost FPS / jemný povrch – přesnost RPG). Vzhledem k poměrně nízké výrobní ceně bývají často podložky pod myš používány pro reklamní účely.

podložka s opěrkou pro zápěstí

Vzhledem k tomu, že v řadě případů uživatelé počítačů pracují s myší po dlouhou dobu bez přestávek, může neměnná poloha ruky ovládající myš vést k únavě v oblasti zápěstí a domněle je také jedním z faktorů podmiňujících tzv. syndrom karpálního tunelu. Z toho důvodu existují také speciální ergonomické typy podložek pod myš s gelovým polštářkem pod zápěstím, které jsou ze zdravotního hlediska mnohem příznivější.

Na výrobu podložky je využíváno různých druhů materiálů – například plastové hmoty, textilie, gelu aj.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]