Planetárium Most

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Planetárium Most
Kopule planetária
Kopule planetária
Místo Most
Stát Česko
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Planetárium Most je veřejné vzdělávací zařízení, jehož majitelem je město Most, planetárium provozuje Městská knihovna v Mostě. Jeho kopule se nachází na střeše Reprezentačního domu města Mostu v centru města, což z něj dělá nepřehlédnutelný symbol tohoto kulturního domu. Vedle Hvězdárny dr. Antonína Bečváře na Hněvíně je Planetárium Most dalším astronomickým zařízením v Mostě.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

Planetárium bylo vystavěno jako součást tehdejšího Kulturního domu horníků a energetiků. Kulturní dům se stavěl v letech 1978-1984.[1] Pro veřejnost bylo planetárium otevřeno dne 2. června 1984[2] a je v činnosti s krátkými přestávkami téměř nepřetržitě až do současnosti. Určitou dobu bylo ve správě Městského divadla v Mostě, poté jej provozovalo občanské sdružení Astronomická společnost Most, která je kolektivním členem České astronomické společnosti. V současnosti je provozovatelem planetária Městská knihovna v Mostě.

Technické parametry[editovat | editovat zdroj]

Planetárium je umístěno v klimatizované kopuli o průměru 10 m a má kapacitu 41 osob. Vybavení se skládá z hlavního projekčního přístroje firmy Carl Zeiss Jena ZKP-2, šesti dalších přídavných projektorů, dataprojektoru a řídícího počítače. Projekce zajišťuje kvalitní scénické osvětlení a prostorový zvuk s profesionálně namluveným textem pořadů.

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Planetárium promítá pro veřejnost po tři dny v týdnu. Připravuje rovněž výukové projekce pro školy. Program se skládá z animací astronomických úkazů, krátkých filmů a velkoplošné projekce. Všechny programy jsou průběžně doplňovány o nové poznatky a zajímavosti z astronomie a kosmonautiky.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. V. Krejčí, Most. Zánik historického města - výstavba nového města, s. 195
  2. Stránky Planetária Most

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Václav Krejčí, Most. Zánik historického města - výstavba nového města, Most 2008, ISBN 978-80-254-3157-3

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]