Městské divadlo v Mostě

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Městské divadlo v Mostě
Stát ČeskoČesko Česko
Místo Most
Typ divadla profesionální divadlo
Zaměření činohra
Scény Velká scéna, komorní scéna,

scéna pod točnou, dětská scéna Divadla Rozmanitostí

Otevření 30. září 1911
Umělecký šéf Jiří Rumpík
Další informace
Adresa Městské divadlo v Mostě
Divadelní 15, Most
Oficiální web http://www.divadlo-most.cz
Multimédia: Wikimedia Commons

Městské divadlo v Mostě datuje svou historii již od založení první budovy v roce 1911 a jejího slavnostního otevření 30. září téže roku. Ovšem vzhledem k demolici celého města byla v osmdesátých letech postavena budova nová, moderní a s mnohými originálními prvky jak v architektuře tak scéně.

Budova Městského divadla v Mostě

Divadlo má také na starost druhou budovu - tj. budovu Divadlo rozmanitostí určenou převážně pro dětská a loutková představení.

V rámci obou budov divadel je možné navštívit hned několik scén: Velkou scénu, Malou scénu, Komorní scénu, dále Divadlo na točně a samozřejmě Divadlo Rozmanitostí.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První budova vznikla na popud dřívějšího německého obyvatelstava v Mostě. Její zprovoznění v roce 1911 však nemělo to správné načasování kvůli I. světové válce a tak chod divadla byl značně omezen. Po vzniku první republiky se českým divadelníkům naskytla dobrá příležitost předvést se. Dne 4. dubna 1919 se odehrálo první ochotnické české představení, ovšem stále v němčině.

Divadelní budova ve starém Mostě

Rok 1934 sebou krom hospodářské krize přináší i krizi v divadelnictví a z důvodu nedostatku financí, je mostecké divadlo před uzavřením. Následující rok však přináší výrazné změny, vysokou návštěvnost a již většinu her hraných v českém jazyce. Druhý útlum má za vinu II. světová válka a obrození přichází až po jejím konci, kdy se v divadle usídluje stálý činoherní soubor a zpěvohra.

Události roku 1948 se pochopitelně podepsaly i na mosteckém divadle, to se přejmenovává na Divadlo pracujících a slaví úspěchy ve vysoké návštěvnosti, která se ho drží dodnes.

Po rozhodnutí o likvidaci starého Mostu kvůli těžbě hnědého uhlí bylo nutné postavit v novém městě i novou budovu divadla. V mezidobí stavby se umělecký soubor přesunul na pět a půl roku do kulturního střediska Máj. Od té doby sídlí divadlo na Prvním náměstí v centru města.

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Část obsahu této stránky, přístupná nyní pouze v její historii, byla odstraněna kvůli podezření z porušení autorských práv, neboť se nápadně podobá textu z:

http://www.divadlo-most.cz/cz/historie-divadla/historie-cz/
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Odstraněný text bez vysvětlení neobnovujte. Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Podrobnější informace, jak postupovat, najdete na Wikipedie:OTRS a Wikipedie:Porušení práv. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude po týdnu posouzeno jeho odstranění. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|Městské divadlo v Mostě|http://www.divadlo-most.cz/cz/historie-divadla/historie-cz/}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|Městské divadlo v Mostě|http://www.divadlo-most.cz/cz/historie-divadla/historie-cz/}} --~~~~
a vložte sem:
* [[Městské divadlo v Mostě]] z [http://www.divadlo-most.cz/cz/historie-divadla/historie-cz/] --~~~~

Jeviště[editovat | editovat zdroj]

  • šířka 21,5 m
  • hloubka 27 m
  • mimostředná jevištní točna o průměru 11 m
  • mimostředná jevištní točna o průměru 18 m
  • pohyblivé portálové věže
  • kapacita 500 míst

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Divadlo se nachází v ulici Divadelní 15.

Divadlo má stálý soubor. Na jevišti potkáte Jana Beneše, Jakuba Dostála, Víta Herzinu, Jiřího Krause, Michaelu Krausovou, Otto Lišku, Stanislava Oubrama, Reginu Razovovou, Miroslava Večerku, Ivanu Zajáčkovou, Lilian Sarah Fischerovou, Zitu Benešovou, Karolínu Herzinovou, Williama Valeriána a mnoho hostů

Specialitou Městského divadla v Mostě je, že jeho sezóna je od ledna do prosince - tak je tedy tvořen i dramaturgický plán.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]