Hvězdárna dr. Antonína Bečváře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hvězdárna dr. Antonína Bečváře
Hvězdárna na hradě Hněvín
Hvězdárna na hradě Hněvín
MístoMost
StátČesko
Souřadnice
Nadmořská výška395 m n. m.
Založena1970
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hvězdárna dr. Antonína Bečváře je hvězdárna nacházející se v areálu hradu Hněvín ve městě Most. Hvězdárna nese jméno českého astronoma a klimatologa RNDr. Antonína Bečváře. Jejím majitelem je město Most a provozovatelem Severočeská hvězdárna a planetárium v Teplicích. Vedle planetária umístěného v centru města je hvězdárna dalším astronomickým zařízením v Mostě.

Vznik[editovat | editovat zdroj]

V roce 1967 se začalo s rekonstrukcí zanedbaného hradního areálu. Hlavní budovy byly opraveny do roku 1970 a v té době byla pro veřejnost otevřena i hvězdárna.[1] Vznikla přestavbou bývalé hradní kaple umístěné ve východní věži přímo nad příjezdovou cestou k hradu. Hvězdárnu vybudovali nadšenci – členové astronomického kroužku. Od roku 1975 je pobočkou teplické hvězdárny. Dnes je majitelem město Most a hvězdárna v Teplicích provozovatelem. V letech 20012002 byl areál hradu kompletně rekonstruován a opravena byla i hvězdárna.

Technické parametry[editovat | editovat zdroj]

Hvězdárna má kopuli o průměru 4,5 m a maximální kapacitu 14 návštěvníků. Hvězdárna je vybavena výkonným refraktorem typu Gustav Heyde, který umožňuje přiblížení pozorovaných objektů až 300x a H-alfa filtrem pro pozorování aktivity Sluneční corony. K dispozici má i bohaté fotografické vybavení s expoziční dobou do 30 minut.[2]

Činnost[editovat | editovat zdroj]

Hvězdárna je pro veřejnost otevřena každou neděli odpoledne do večera nebo kdykoli jindy v případě zajímavého astronomického úkazu. Návštěvnost je kolísavá a pohybuje se v závislosti na počasí mezi 100–200 návštěvníky měsíčně. V případě nepříznivého počasí hvězdárna připravuje audiovizuální projekce se zajímavostmi a novinkami z astronomie a kosmonautiky. Hvězdárna rovněž nabízí prodej odborné literatury.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Letopočty otevření se udávají odlišné. I. Blahoutová, Hrad Hněvín, s. 28 udává rok 1970, na internetu se lze dočíst i přesné datum 24. října 1970[nedostupný zdroj], ale stránky Hvězdárny Archivováno 23. 10. 2008 na Wayback Machine. udávají rok 1972. Další stránky uvádějí dokonce zcela mylně letopočet 1979.
  2. Technické parametry uvádí [1] a [2] Archivováno 1. 3. 2009 na Wayback Machine.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Irena Blahoutová, Hrad Hněvín, Most 2001, bez ISBN

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]