Pietro d'Abano

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pietro d'Abano
Giusto di gand, pietro d'abano.jpg
Narození 1250
Abano Terme
Úmrtí 1320 (ve věku 69–70 let)
Řím
Zaměstnavatel Padovská univerzita
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pietro d'Abano neboli Petr z Abana (1250 Abano – 1316 Řím) byl italský filosof, astrolog a profesor medicíny v Padově. Narodil se v italském městě z něhož získal své jméno Abano, nyní Abano Terme. Proslavil se napsáním Conciliator differentiarum, quœ inter philosophos et medicos versantur. Byl obviněn z hereze a ateismu, a dostal se před inkvizici. Zemřel ve vězení před skončením procesu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Conciliator differentiarum philosophorum et precipue medicorum

Ve svém díle vysvětloval a obhajoval lékařský a filosofický systém Averroa a ostatních arabských spisovatelů. Jeho nejznámější práce jsou Conciliator differentiarum quae inter philosophos et medicos versantur (tiskem vyšlo např. v Mantově, 1472; či v Benátkách, 1476), a De venenis eorumque remediis (1472), jejichž francouzské překlady byly publikovány v Lyonu roku 1593. Již předtím se pokusil srovnat řeckou přírodní filosofii a arabskou medicínu.
Petr z Abana také sepsal grimoár zvaný Heptameron. Koncizní knihu magických rituálů pro vyvolávání specifických andělů sedmi dnů týdne (od toho titul). Nesmí být zaměňováno s Heptameronem Markéty Navarrské.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]