Pevnost Hohensalzburg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pevnost Hohensalzburg
Základní informace
Výstavba1077
Poloha
AdresaMönchsberg 34, 5020 Salzburg, Salcburk, RakouskoRakousko Rakousko
UliceMönchsberg
Nadmořská výška540 m
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památky60894
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Pevnost Hohensalzburg - pohled z města
Pevnost Hohensalzburg - 50. léta.

Pevnost Hohensalzburg, jinak Horní zámek Salcburk (též tvrz) je situována na vrcholu zvaném Festungsberg, malém kopci v rakouském městě Salcburk. Tvrz byla vystavena na příkaz arcibiskupa salcburského v 11. století. Pevnost je délkou 250 metrů a šířkou 150 metrů jedním z nejrozlehlejších středověkých hradů v Evropě.[zdroj?!]

Historie[editovat | editovat zdroj]

V počátku druhého tisíciletí dochází k mnoha rozporům mezi církví a světskou mocí i konfliktům vně křesťanského hnutí. Tzv. boje o investituru jsou také součástí historie pevnosti Hohensalzburg. Pře mezi papežem a králem vrcholila otázkou, kdo má právo na jmenování biskupů. Křesťanské hnutí bylo oslabeno vnitřními spory a došlo k rozkolu dosud jednotné církve. Na svoji obranu i obranu církve nechal roku 1077 salcburský arcibiskup Gebhard, který stál na straně papeže, postavit pevnosti Hohensalzburg, Hohenwerfen a Friesach. Stavby byly dokončeny mezi lety 1160 a 1147.

Za tak zvané Maďarské války a selských povstání v 15. a 16. století, které se nevyhnuly ani Salcburku, sloužila pevnost jako nedobytné a bezpečné místo pro salcburské arcibiskupy. Bylo to období, kdy byla pevnost rozbudována Leonhardem von Keutschach do dnešní podoby. Celá stavba byla zvýšena a byly přistavěny sýpky a zbrojnice. Vnitřní prostory dostaly honosnou podobu – ornamentální kresby a gotické reliéfy jsou výzdobou Zlatého sálu a Zlaté komnaty.

V rámci rekonstrukcí hradu mezi lety 1495 a 1519 byla zakreslena i první, velmi jednoduchá zubatka vedoucí na horní nádvoří hradu. Jejím konstruktérem byl Matthäus Lang von Wellenburg pomocník arcibiskupa Loenharda von Keutschacha. Svým způsobem jde o první a nejstarší železnici na světě. Ta funguje, ve zmodernizované podobě, dodnes. Součástí výzdoby hradu se staly i rodové erby Leonharda z Keutschachu – lev držící erb Keutschachů mezi tlapami je symbol síly a pevnosti. Poslední stavební úprava je mohutná obranná věž Khuenburgbastei. Pevnost Hohensalzburg se nikdy nepovedlo dobýt.

Pevnost, ve své dlouhé historii, sloužila jako nedobytný, obranný hradní komplex, jako rezidenční sídlo knížecích arcibiskupů, ale i jako věznice a kasárna. Arcibiskup Wolf Dietrich zde byl doživotně vězněn až do roku 1617, a to svým následovníkem, synovcem Markem Sittikem.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Hrad se stal jednou z hlavních navštěvovaných památek Salcburku. Do dnešní podoby byl uveden v 19. století. Lanová dráha byla otevřena 1892. Z počátku 20. století byl hrad užíván jako vězení. Za první světové války zde bylo vězněno mnoho italských vojáků, později zde byli zadržováni rakouští nacisté před okupací Rakouska Německem.

Dnes Hohensalzburská pevnost slouží jako každoroční místo setkání pro umělce z celého světa v rámci Salzburg Summer Academy.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]