Matyáš Lang z Wellenburgu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Matyáš Lang z Wellenburgu
MatthausLangvonWellenburg.jpg
Narození 1468
Augsburg
Úmrtí 30. března 1540 (ve věku 71–72 let)
Salzburg
Funkce cardinal-bishop (Roman Catholic Suburbicarian Diocese of Albano; 1535–1540)
katolický arcibiskup
diecézní biskup
Bishop of Cartagena
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Matyáš Lang z Wellenburgu (něm.: Matthäus Lang von Wellenburg) (146930. března 1540) byl státník Svaté říše římské, kardinál a od roku 1519 až do své smrti kníže-arcibiskup Salcburského knížecího arcibiskupství.

Erb Matyáše Langa z Wellenburgu

Život[editovat | editovat zdroj]

Matyáš Lang byl synem měšťana z Augsburgu. Později získal šlechtický přídomek z Wellenburgu, podle hradu poblíž města, které získal do vlastnictví v roce 1507. Po studiích v Ingolstadtu, Vídni a Tübingenu vstoupil do služeb císaře Fridricha III. Habsburského a rychle si vydobyl přední pozici. Byl také rádcem Fridrichova syna Maxmiliána I. Jeho služby mu v roce 1500 přinesly proboštství v augsburgské katedrále a o pět let později pozici biskupa gurkského. V roce 1510 získal biskupství Cartagenské v Murcii. O rok později byl papežem Juliem II. jmenován kardinálem. V roce 1514 byl jmenován koadjutorem salcburského knížete-arcibiskupa Leonharda von Keutschach, kterého na pozici nahradil v roce 1519. V roce 1535 získal titul kardinála-biskupa suburbikální diecéze Albano.

V období reformace se stal kvůli svému dodržování starší víry, společně s jeho arogancí, velice nepopulární v salcburské diecézi. Už v roce 1523 se zapletl do vážného střetu s jeho poddanými ve městě Salzburg; o dva roky později, během Německé selské války musel opět tvrdě bojovat za jeho majetek. Povstalci obsadili město Hallein, zdevastovali arcibiskupský hrad Hohenwerfen a oblehli Langovo sídlo Hohensalzburg, dokud nebyli poraženi za pomocí jednotek ze Švábské ligy.

Byl jedním z hlavních ministrů Karla V., hrál důležitou roli v řadě mezinárodních vyjednávání své doby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Matthäus Lang von Wellenburg na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Nicole Riegel: Die Bautätigkeit des Kardinals Matthäus Lang von Wellenburg (1468–1540), Münster (Westf.) 2009. ISBN 978-3-930454-75-4

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Arcibiskup salcburský
Předchůdce:
Leonhard von Keutschach
15191540
Matyáš Lang z Wellenburgu
Nástupce:
Arnošt Bavorský