Peter Merom

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Peter Mirom)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Peter Merom
Narození 1919 (99–100 let)
Dolní Slezsko
Ocenění Izraelská cena (2010)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Peter Mirom: Z cyklu Píseň umírajícího jezera (Song of a Dying Lake), 1960

Peter Merom (hebrejsky: פטר מירום, narozen 1919) je izraelský fotograf narozený v Německu. Specializuje se především na krajinářskou fotografii a krajinný detail.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Dolním Slezsku a v roce 1934 emigroval z Německa do britské mandátní Palestiny, kde se o čtyři roky později usadil v kibucu Chulata. V roce 1935 si koupil první kompaktní fotoaparát a začal amatérsky fotografovat. Poté, co v kibucu pracoval jako rybář, začal fotografovat Chulské jezero a následně v letech 1951 až 1958 zaznamenával jeho vysychání. První umělecké vzdělání získal jako samouk z odborné literatury, mezinárodních časopisů a fotografických ročenek. V roce 1957 pak studoval fotografování ve Francii. V Paříži pracoval v tiskárně, kde tisklo své fotografie mnoho novinářských fotografů, jako například Henri Cartier-Bresson a další fotografové. V té době pořídil sérii fotografií Píseň umírajícího jezera, kterou prezentoval na výstavě v Telavivském muzeu umění. V roce 1974 přestal pracovat jako fotograf a začal vyrábět a prodávat fotografie ze svého archivu, které byly vytištěny na překližku.

V roce 2000 obdržel od Izraelského muzea ocenění za celoživotní dílo v oblasti fotografování. V roce 2010 obdržel Izraelskou cenu za fotografii, která je udělována jednou za pět let.[1]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku פטר מירום‎‎ na hebrejské Wikipedii.

  1. פרס ישראל בצילום לפטר מירום [online]. Ynet, 2010-01-18 [cit. 2011-09-02]. Dostupné online. (hebrejsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]